2013-12-11, Mija dzień
W piątek, 13 grudnia przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim Gorzowie Wlkp. zapłonie „Światło Wolności”. To akcja ku pamięci ofiar stanu wojennego. W tym roku przypada 32. rocznica jego wprowadzenia. Jednocześnie wojewoda zaprasza na „Przesłuchanie”.
W piątek 13 grudnia na tarasie przed głównym wejściem do urzędu zapłonie kilkadziesiąt zniczy. Zostanie z nich ułożony napis z datą 13 grudnia 1981 roku. Z apelem o zapalenie symbolicznego „Światła Wolności” wystąpił Instytut Pamięci Narodowej. Celem kampanii jest złożenie hołdu wszystkim ofiarom stanu wojennego, poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, osieroconym, zwolnionym z pracy, relegowanym z uczelni lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.
Ponadto 13 grudnia br. z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wojewoda Jerzy Ostrouch zaprasza mieszkańców na darmowy seans filmowy. W Miejskim Ośrodku Sztuki przy ulicy Pomorskiej w Gorzowie o godzinie 17.00 w sali multimedialnej zostanie zaprezentowany film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego "Przesłuchanie”. To film-legenda, określany przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL", stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu "X" Andrzeja Wajdy. Tonia (Krystyna Janda) zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie...
Wejściówki na film będzie można odebrać od środy, 11 grudnia od godziny 8:00 do piątku 13 grudnia do godz. 15:00 w kasie MOS-u. Liczba miejsc ograniczona do 60.
Lubuski Urząd Wojewódzki
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 12 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicach: Pułaskiego od nr 5 do nr 9, Dembowskiego od nr 1 do nr 3, Beczkowozy z wodą zostaną podstawione.