2013-12-16, Mija dzień
Gorzów jako jedno z 18 miast wojewódzkich otrzyma specjalne środki w ramach unijnego programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na rozwój miasta i otoczenia tworzącego Miejski Obszar Funkcjonalny (miasto plus gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok). Do wzięcia przez nas jest w sumie 145 mln, w tym 135 na działania inwestycyjne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 10 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Korzystanie z tych centralnych funduszy nie wyklucza przy tym możliwości sięgania po pieniądze z regionalnych programów operacyjnych (LRPO, EFS). Przeciwnie, jest wręcz pożądane i oczekiwane równoczesne wspomaganie przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych pieniędzmi z różnych źródeł i programów. To dlatego możliwe jest także skorzystanie z osobnej puli pieniędzy na realizację planu transportowego czy gruntowaną modernizację ul. Kostrzyńskiej.
W formule ZIT realizowane będą przedsięwzięcia w ramach następujących obszarów:
1. Rozwój zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny: ok. 24 mln PLN.
budowę wiat przystankowych w gminach (wartość dofinansowania zadań zgłoszonych przez gminy to ok. 8 mln PLN).
2. Przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów miejskiego obszaru funkcjonalnego (rewitalizacja społeczno – gospodarcza): ok. 36,5 mln PLN.
W ramach tego obszaru możliwa będzie kompleksowa rewitalizacja zdegradowanych obszarów MOF. Działania rewitalizacyjne będą uwzględniały aspekty infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne. Planuje się m.in.:
W ramach Priorytetu Inwestycyjnego dotyczącego rozwoju infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej (ok. 34,5 mln PLN) planuje się realizację projektu bardzo ważnego dla mieszkańców całego obszaru funkcjonalnego – Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Warszawskiej. Działania inwestycyjne zostaną uzupełnione przedsięwzięciami finansowanymi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (np. szkolenia, praktyki itp.)
Wspieranie efektywności energetycznej oraz promowanie strategii niskoemisyjnych: ok. 20 mln PLN. W ramach tych środków możliwa będzie termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, urzędy) na terenie Gorzowa i wszystkich gmin MOF. W tym wartość dofinansowania projektów w gminach MOF: ok. 4,5 mln PLN.
Wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego oraz innowacji: ok. 20 mln PLN. Środki finansowe przeznaczone będą na:
W ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (tj. ponad 10 mln PLN) planuje się realizację projektów systemowych obejmujących różne szczeble edukacji (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea oraz szkoły zawodowe). Działania inwestycyjne takie jak np. budowa Centrum Edukacji Zawodowej zostaną uzupełnione działaniami „miękkimi” z zakresu szkoleń, praktyk, kursów itp.
Działania rewitalizacyjne dotyczące obiektów infrastruktury kultury uzupełnione zostaną różnorodnymi programami podnoszącymi atrakcyjność oferty kulturalnej.
Wskazane powyżej kwoty stanowią wkład UE do projektów i uzupełnione będą przez wkład własny.
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 12 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicach: Pułaskiego od nr 5 do nr 9, Dembowskiego od nr 1 do nr 3, Beczkowozy z wodą zostaną podstawione.