2014-01-17, Mija dzień
W tym roku przypada 140 rocznica urodzin Wincentego Witosa, męża stanu, trzykrotnego premiera II RP, przywódcy i pioniera ruchu ludowego. Z tej okazji w sobotę 18 stycznia 2014r. o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa w Gorzowie Wlkp. na ul. Warszawskiej.
W uroczystościach poświęconej pamięci Wincentego Witosa udział wezmą członkowie oraz sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z Gorzowa i okolic, w tym m.in. wicewojewoda Jan Świrepo, starosta gorzowski Józef Kruczkowski, przewodniczący rady powiatu strzelecko-drezdeneckiego Romuald Gawlik.
Wkład działaczy i ugrupowań chłopskich, a przede wszystkim samego Wincentego Witosa w roku 1918 w odzyskanie niepodległości Polski i tworzenie nowych struktur państwa był znaczny. To właśnie polscy chłopi i Rząd Obrony Narodowej kierowany przez Wincentego Witosa przyczynili się do obrony państwowości polskiej zagrożonej rewolucją i najazdem bolszewickim w 1920 roku. Ludowcy wnosili swój wkład w tworzenie fundamentów silnego Państwa i kształtowanie życia narodu w myśl zasad demokracji i społecznej sprawiedliwości oraz wprowadzenie postępowych reform społecznych i politycznych. W pierwszych sejmach II Rzeczypospolitej chłopi stanowili najliczniejszą grupę wśród posłów. Sejm kadencji 1919-1922 uchwalił najbardziej demokratyczną w ówczesnej Europie konstytucję (tzw. Konstytucję Marcową). Wincenty Witos był jedną z czołowych postaci sceny politycznej Drugiej Rzeczypospolitej. Nie tylko aktorem, któremu przypadało grać nieraz pierwszoplanową rolę, często też reżyserem i współtwórcą politycznych spektakli.
Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874r. w Wierzchosławicach. W Polsce niepodległej był mężem stanu: posłem na Sejm RP, trzykrotnym premierem rządu, prezesem Stronnictwa Ludowego i niekwestionowanym przywódcą ludowców, którego za zasługi dla narodu odznaczono Orderem Orła Białego, ale też za opozycyjną działalność polityczną wtrącono do więzienia, sądzono, skazano na 1,5 roku więzienia i ścigano listem gończym, gdy uchylił się od odsiadywania tego wyroku. Znamienne, iż nazwisko Witosa, począwszy już od I wojny światowej, poprzez II wojnę i po jej zakończeniu miało ciągle dużą wartość zarówno w sferze symbolicznej, jak też w realnej polityce. Trzeba przy tym zauważyć, że sięgali po nie Polacy w momentach dla naszego narodu bądź ciężkich, bądź dla naszej przyszłości przełomowych. Pamięć Wincentego Witosa, w Wierzchosławicach uczczono na trwałe, tworząc w 1971 roku, staraniem działaczy ludowych i rodziny W. Witosa muzeum jego imienia.
Dawid Gierkowski
PSL w Gorzowie Wlkp.
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.