2014-01-21, Mija dzień
- Co 2,5 godziny Lubuszanin dowiaduje się, że ma nowotwór, co cztery godziny stwierdzamy zgon, możecie zmienić te czarne statystyki – powiedział dr Adam Ostrowski, wicedyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, 21 stycznia br. podczas spotkania z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gorzowa Wlkp. Odbyło się ono w ramach siódmej edycji kampanii „Mam haka na raka”
W profilaktyce nowotworowej ogromne znaczenie ma to co, kiedy i jak jemy. Ważny jest też styl życia i dbałość o aktywność fizyczną. Właściwy sposób odżywiania się i codzienna dawka ruchu nie tylko wpływa na lepsze samopoczucie ale uzbraja nasz organizm w broń, która skutecznie zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Na zadbanie o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych każda jest pora jest dobra, ale trzeba pamiętać, że im wcześniej tym szanse na pokonanie raka są większe.
Nie można też zapominać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Badania są kluczem do kontroli swojego zdrowia. Odpowiednio wcześnie przeprowadzone, pozwalają wykryć poważne choroby w początkowym stadium rozwoju, kiedy istnieje możliwość ich skutecznego leczenia. Warto pamiętać, że większość nowotworów rozwija się przez długi czas bezobjawowo.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie sp. z o.o. prowadzi kilka programów profilaktycznych, w tym Program Pierwotnej Prewencji Nowotworów, którego założenia są oparte na zapisach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:
1. Nie pal
2. Wystrzegaj się otyłości
3. Bądź codziennie aktywny
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców
5. Ogranicz spożycie alkoholu
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
7. Unikaj substancji rakotwórczych
8. Kobiety po 25. roku życia: badania w kierunku raka szyjki macicy
9. Kobiety po 50. roku życia: badania w kierunku raka piersi
10. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia: badania w kierunku raka jelita grubego
11. Zaszczep się przeciwko WZW typu B
- Zdrowy styl życia i profilaktyka, mogą uchronić przed chorobą nowotworową - zapewniał dr Mariusz Stępień, specjalista ginekolog – kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. – Możecie mieć wpływ na obniżenie zachorowalności m.in. na raka szyjki macicy, badajcie się przed rozpoczęciem współżycia, a pierwsze badania cytologiczne trzeba wykonać najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Nie później jednak niż w 25. roku życia. Namówcie do badań swoje mamy i babcie. Zdrowa rodzina, to szczęśliwa rodzina –przekonywał M. Stępień.
Tegoroczna edycja kampanii „Mam haka na raka” ma poszerzyć wiedzę młodzieży na temat chłoniaków, dlatego swoją prezentacje o tym typie nowotworów przedstawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. A jest o czym mówić, bo według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba zachorowań na chłoniaki co roku wzrasta o około 4-5%. A ten rodzaj nowotworu stanowi 5-6 przyczynę zgonów pośród wszystkich chorób nowotworowych. W Polsce szacuje się, że co roku zachorowuje ponad 6 tysięcy osób na chłoniaki.
Uczestnicy spotkania obejrzeli też film dotyczący badań profilaktycznych wykonywanych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie sp. z o.o.
W województwie lubuskim realizowanych jest kilka programów bezpłatnych badań profilaktycznych: profilaktyki raka szyjki macicy, profilaktyki raka piersi, chorób układu krążenia, badań prenatalnych, profilaktyki gruźlicy oraz wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie sp. z o.o. realizuje: Program Pierwotnej Prewencji Nowotworów, Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy i Program Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Agnieszka Wiśniewska
WSzW w Gorzowie
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.