2014-01-30, Mija dzień
W Polsce na przeszczep narządu czekają ponad 2 tysiące osób. Od tego zależy ich życie. Ale wielu z nich na nowy organ czeka latami. Osoby, które potrzebują nowego serca czy wątroby tak długo czekać nie mogą. Dlatego o transplantacjach i jej znaczeniu dla innych trzeba mówić przy każdej okazji. Niedawno obchodzony był Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Z tej okazji Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie wraz z Departamentem Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze organizują konferencję “Transplantacja – drugie życie”, która przybliży ideę transplantacji mieszkańcom regionu.
Szpital w Gorzowie jest lubuskim liderem w transplantacjach. Tu wykonuje się najwięcej pobrań. Każdego roku około 20. Od czterech lat przy lecznicy działa koordynator ds. transplantacji. W tym czasie tylko dwie osoby odmówiły pobrania organów od swoich zmarłych bliskich.
Konferencja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, konsultantów medycznych oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego. Do dyspozycji uczestników konferencji będą wydane przez UMWL oświadczenia woli.
Ideę transplantacji uczestnikom konferencji będą przybliżać specjaliści i osoby, którym idea transplantacji jest szczególnie bliska (osoby, które dzięki przeszczepowi dostały „drugie życie”).
W konferencji wezmą udział:
Izabela Brzychcy – koordynator transplantacyjny w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.,
dr Jerzy Czyżewski – ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii WSzW w Gorzowie Wlkp.,
Mariusz Półrolniczak, który od ponad 6 lat żyje z przeszczepioną nerką,
Krzysztof Pijarowski, który od lat żyje z przeszczepioną wątrobą
Łukasz Kulczyński, który uratował życie 2-letniego dziecka oddając mu swój szpik
Bogumiła Burda – prezes Stowarzyszenia Nerka, które od lat wspiera szpital w Zielonej Górze.
W trakcie konferencji zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem “Transplantacja – drugie życie”
Konferencja odbędzie się w piątek 31 stycznia w sali konferencyjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Dekerta 1. Początek o godz. 10.00.
Oto szczegółowy program konferencji:
10.00 – Otwarcie konferencji - Piotr Dębicki – prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie sp. z o.o.
10.10 - Prawne uwarunkowania transplantacji narządów – czyli czy rodzina musi wyrazić zgodę na pobranie narządów? Jerzy Czyżewski – ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.
10.30 - Cenna jest każda sekunda – Co dzieje się z pobranymi narządami? Izabela Brzychcy - koordynator transplantacyjny w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
10.50 - Żyjemy dzięki innym
10.50 - Krzysztof Pijarowski – od 14 lat żyje z przeszczepioną wątrobą
11.10 – Mariusz Półrolniczak – Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” od ponad 6 lat żyje z przeszczepioną nerką
11.30 - Dlaczego tak mało osób decyduje się na udział w transplantacji za życia? Bogumiła Burda – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”
11.45 – Oddałem szpik - Łukasz Kulczyński – oddał szpik dwuletniemu dziecku choremu na białaczkę
12.00 – Pytania i odpowiedzi
12.15 – Zakończenie konferencji
Konferencji będą towarzyszyły stoiska promocyjne: Głównego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, Medycznego Studium Zawodowego, Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.
Agnieszka Wiśniewska
WSzW Gorzowie
Wspólnota, rozmowy i plany, czyli spotkanie integracyjne Wolontariuszy Hospicjum św. Kamila.