2014-02-04, Mija dzień
Nieprawidłowy wynik badania nie musi być wyrokiem. Wcześnie zdiagnozowane zmiany nowotworowe są w 100 proc. wyleczalne – przekonywał dziś pracownice Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Mariusz Stępień, ginekolog Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie i kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka szyjki Macicy.
Rak szyjki macicy jest chorobą bardzo łatwą do zdiagnozowania. Wystarczy raz na 3 lata zrobić badanie cytologiczne. Ale choć do Lubuszanek każdego roku trafia ponad 88 tysięcy zaproszeń na bezpłatną cytologię, a lista gabinetów, w których można zrobić badanie liczy kilkadziesiąt adresów zgłasza się co trzecia kobieta. Dla wielu z nich wizyta u ginekologa jest zbyt krępująca. - Warto przełamać strach. Warto się przebadać, by mieć pewność, a w przypadku wykrycia niepokojących zmian mieć czas na reakcję. Wiele pań zgłasza się niestety zbyt późno. - dodał Mariusz Stępień.
Raka szyjki macicy może wywoływać wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony drogą płciową. Dlatego na pierwsze badanie ginekologiczne panie a nawet nastolatki powinny się zgłosić najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Rozwojowi choroby sprzyja też duża liczba partnerów seksualnych.
Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się około pół miliona przypadków nowych zachorowań na raka szyjki macicy. Ponad połowa kobiet umiera z powodu tej choroby. W Polsce rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3,5 tys. pań dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a codziennie w naszym kraju umiera około 5 chorych kobiet. Liczba zgonów na ten nowotwór stawia Polskę na jednym z pierwszych miejsc w Europie. Pamiętajmy: Wiele zależy od nas.
Finlandia, Szwecja i Norwegia z tym problemem poradziły sobie już dawno. Tam aż 90 proc. kobiet bada się, bo badanie cytologiczne jest wpisane do badań okresowych. Niestety w Polsce wciąż pokutuje stwierdzenie „że póki nie boli - raka lepiej nie ruszać”. - To błąd, rak szyjki macicy nie daje zwykle żadnych objawów. Gdy zaczyna boleć, to sygnał, że choroba może być bardzo zaawansowana. Wtedy szanse na pomoc choremu są niewielkie. Trzeba dać sobie szansę – apelował do urzędniczek Mariusz Stępień.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem pracownice Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, już w najbliższa sobotę będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Specjalnie dla nich czynna bezie pracowni ginekologiczna Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Już dziś na badanie zapisało się kilkadziesiąt pań.
Światowy Dzień Walki z Rakiem był też okazją do prezentacji filmu „Badam się – mam pewność” promującego badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Można go też obejrzeć na stronie internetowej szpitala w zakładce „programy profilaktyczne”.
Link: http://szpital.gorzow.pl/index.php/programy-profilaktyczne
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.