2014-02-05, Mija dzień
Rada Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na dzisiejszym swoim posiedzeniu zgłosiła uwagi do projektu Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020.
Rada Oddziału NFZ za priorytet uznaje konieczność rozwoju lecznictwa onkologicznego, zrównoważone rozwijanie lecznictwa pediatrycznego oraz potrzebę termomodernizacji gorzowskiego szpitala, z usunięciem azbestu włącznie.
Jako portal możemy więc mieć ogromna satysfakcje, że Rada Lubuskiego NFZ w dużej mierze podzieliła poglądy i opinie prezentowane na naszych łamach. Nasza satysfakcja będzie jednak pełna dopiero wtedy, kiedy te konieczności i potrzeby zaczną być realizowane. Na razie publikujemy pełne uzasadnienie stanowiska Rady Lubuskiego Oddziału NFZ:
Rada Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, jako priorytet w Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 w województwie lubuskim uznaje rozwój lecznictwa onkologicznego. Wzrastająca zachorowalność na nowotwory i wysoki poziom migracji pacjentów uzasadnia budowę Centrum Onkologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. i rozbudowę Zakładu Radioterapii w Lubuskim Ośrodku Onkologicznym w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.
Dane NFZ wskazują, iż najwyższy poziom migracji pacjentów z woj. lubuskiego (43 mln zł w 2012 r.) występuje w lecznictwie onkologicznym. Szczególnie jest to zauważalne w północnej części województwa.
Zły stan infrastruktury i sprzętu medycznego w oddziałach pediatrycznych w województwie uzasadnia potrzebę znaczących inwestycji w lecznictwo pediatryczne. Brak działań w tym zakresie doprowadzi do niespełnienia obowiązujących od 2016 r. wymagań, co skutkować może zamknięciem 6 z 10 istniejących oddziałów pediatrycznych. Bez zwiększenia dostępności do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie pediatrii niemożliwe będzie zabezpieczenie kompleksowej opieki medycznej dla dzieci.
Istotny jest więc zrównoważony rozwój lecznictwa pediatrycznego w jednostkach ochrony zdrowia jako element systemu opieki zdrowotnej dla dzieci z województwa lubuskiego, w szczególności poprzez rozwój opieki specjalistycznej w szpitalach wojewódzkich w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.
Budowa Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze zawarta w proponowanej Strategii przemieszcza i centralizuje usługi dla małych pacjentów, którzy potrzebują opieki dorosłych oraz osłabia ambicje i konkurencyjność terenowych placówek.
Rada wzięła w tym zakresie pod uwagę opinie konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii dr n. med. Tomasza Jarmolińskiego i prof. dr hab. n. med. Alfreda Owoca oraz stanowisko Konwentu Starostów.
Rada zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia remontów w obiektach szpitalnych, w szczególności termomodernizacji i usunięcia azbestu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. Azbest w obiektach szpitalnych jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Niezbędna jest, więc termomodernizacja połączona z usunięciem azbestu we wszystkich szpitalach na terenie województwa.
Prognozowane w niniejszej Strategii zmiany demograficzne powodują konieczność dostosowania opieki zdrowotnej poprzez zwiększenie dostępności do ambulatoryjnych i szpitalnych świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii. W związku z powyższym Rada wnosi o uzupełnienie strategii o rozwój lecznictwa i opieki geriatrycznej.
Środki przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 są szansą na poprawę dostępności świadczeń zdrowotnych. Europejska Strategia Zdrowie 2020, czy też Strategia Rozwoju Kraju 2020 za jeden z głównych celów stawiają zmniejszenie nierówności w zdrowiu i zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Bez wskazania i zabezpieczenia odpowiednich mechanizmów finansowych nie jest możliwe osiągnięcie wyznaczonego celu. Wykorzystanie Regionalnego Programu Operacyjnego powinno więc być finansowym narzędziem do zmniejszenia nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych.
Rada wnosi ponadto o uzupełnienie wspomnianego w strategii Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy o utworzenie mobilnych punktach pobierania wymazów (cytobusy).
Istotnym elementem strategii powinno być utworzenie ośrodka koordynacji leczenia chorób układu oddechowego i rehabilitacji leczniczej pulmonologicznej, kształcenia lekarzy specjalistów poprzez Powstanie Lubuskiego Centrum Pulmonologii w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu.
Właściwa ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej w województwie lubuskim będzie możliwa po ocenie i zdiagnozowaniu dostępności do świadczeń zdrowotnych we wszystkich gminach i powiatach województwa. Niezbędne jest więc sporządzenie odpowiedniej diagnozy zdrowotnych w układzie gmin i powiatów oraz wdrażanie szczegółowych dokumentów kierunkowych dotyczących newralgicznych obszarów opieki zdrowotnej wynikających z rozeznanych potrzeb.
Uchwała podjęta została jednomyślnie przy dwóch głosach odrębnych w punkcie dotyczącym lecznictwa pediatrycznego.
Przewodniczący Rady Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
Tomasz Gierczak
Sekretarz Rady Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
Andrzej Świder
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.