2014-02-06, Mija dzień
Lód na lubuskich rzekach powoli topnieje, sytuacja się stabilizuje, obecnie nie ma konieczności uruchamiania lodołamaczy. Wciąż jednak przekroczone są stany ostrzegawcze na kilku odcinkach Warty: w Skwierzynie, Świerkocinie, Kostrzynie nad Odrą i Gorzowie Wlkp.
2 spośród 5 lodołamaczy, które miały dotrzeć do Lubuskiego zostały zawrócone do Szczecina. Powód: utrzymująca się od kilku dni dodatnia temperatura powietrza i jej niewielki spadek poniżej zera w nocy. - To powoduje, że pokrywa lodowa na rzekach zmniejsza się, a co za tym idzie ryzyko powodzi również - poinformował Jarosław Śliwiński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW.
Trzy lodołamacze stacjonujące w niemieckim Kienitz pozostają w pogotowiu oczekując na decyzję o włączeniu do akcji lodołamania w kierunku ujścia Warty. Decyzja o podjęciu pracy przez lodołamacze uzależniona jest od warunków spływu lodu zalęgającego na odcinku od Bielinka do Szczecina.
Z informacji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynika, że na Warcie występuje pokrywa lodowa o grubości 5-10 cm, na odcinku od Kostrzyna nad Odrą do miejscowości Mierzyn. Grubość lodu jest niewielka, a miejscami (w nurcie) jeszcze mniejsza. Obecnie na odcinku Warty pokrytym lodem, wody utrzymują się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W minionej dobie notowane były wzrosty stanów wód, związane m.in. z topnieniem cienkiej pokrywy śnieżnej. Obecnie stany wody stabilizują się. Stabilizacja stanów wskazuje, że natężenie spływającej wody, powstałej w wyniku topnienia śniegu w związku z odwilżą, osiągnęło poziom maksymalnego. Biorąc pod uwagę prognozy pogody zakładające w najbliższych dniach temperatury powyżej zera stopni Celsjusza w ciągu całej doby oraz analizując aktualną sytuację hydrologiczną, należy stwierdzić, ze występująca cienka pokrywa lodowa i śnieżna nie powinny stanowić zagrożenia. W prognozowanych warunkach meteorologicznych istnieje realna szansa, że cienka pokrywa lodowa na warcie będzie się powoli topić.
Z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej obecnie zagrożenia nie ma. Sytuacja jest w normie, choć w dalszym ciągu dynamiczna i wymaga ciągłego monitorowania.
LUW
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.