2014-02-10, Mija dzień
Lubuskie, obok warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego, to województwo w którym w ubiegłym roku nie odnotowano zatrucia alkoholem metylowym. W 2013 roku liczba zgłoszeń zatruć takim alkoholem w Polsce (169 przypadków) była nieznacznie niższa jak w 2012 roku (176). W wyniku zatrucia w 2013 roku odnotowano 38 zgonów (rok wcześniej 47).
Liczba zatruć płynami do mycia szyb, co zostało potwierdzone wywiadami od pacjentów zatrutych, kształtowała się w 2012 r. na poziomie 32 przypadków, w 2013 r. było to 20 przypadków. Liczba zatruć denaturatem w 2012 r. wyniosła trzy przypadki, w ub.r. - 10 przypadków. Liczba zatruć alkoholem, którego źródło pochodzenia określono jako Republika Czeska, w 2012 r. wyniosła 13 przypadków, w 2013 r. był to tylko jeden przypadek - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi tylko od 4 do 15 ml. Dawka śmiertelna to minimum 30 ml.
W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą działania kontrolne dotyczące produktów chemicznych, które mogą zawierać metanol, pod kątem ich właściwego znakowania i zgodności z kartami charakterystyki. Prowadzą również nadzór nad bezpieczeństwem spożywczych wyrobów spirytusowych. Alkohol sprzedawany w legalnej sprzedaży, z polskimi znakami akcyzy, jest bezpieczny.
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed spożywaniem wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia, jak również wszelkiego rodzaju płynów nie przeznaczonych do spożycia przez ludzi, zawierających alkohol, gdyż mogą one zawierać metanol w ilościach zagrażających życiu lub zdrowiu.
WSSE w Gorzowie
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.