2014-02-25, Mija dzień
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, picie alkoholu i brak ruchu, to główne (poza uwarunkowaniami genetycznymi) przyczyny powstawania i rozwoju nowotworów złośliwych. W Polsce każdego roku na raka zachorowują 3 tysiące osób. Ponad połowa z nich umiera, bo do lekarza przychodzi zbyt późno.
Aby dać sobie szansę wystarczy regularnie wykonywać badania profilaktyczne – przekonywał uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. i dwóch gorzowskich gimnazjów Adam Ostrowski, z-ca dyrektora ds. medycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Spotkanie z uczniami szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jest elementem Programu Pierwotnej Prewencji Nowotworów realizowanego przez gorzowską lecznicę.
- Młodzi ludzie często są przewodnikami starszych po skomplikowanym świecie Internetu i obsługi komputera, więc równie dobrze mogą nauczyć dorosłych sposobów dbania o zdrowie – dodała Ewa Szmit – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp.
A działać trzeba i to szybko, bo choć lepiej zapobiegać niż leczyć, wciąż zbyt mało osób regularnie bada stan swojego zdrowia. Wielu ze strachu przed diagnozą wręcz unika lekarza. A statystyki są zatrważające. W 2006 roku na różne postacie nowotworów złośliwych zachorowało 126 tysięcy osób. To miasto wielkości Gorzowa. Zmarło ponad 90 tysięcy osób. Na szczęście od kilku lat systematycznie spada liczba zachorowań na raka płuc, przewodu pokarmowego (w tym żołądka) i raka szyjki macicy. Ale przypadki konieczności usunięcia zmian nowotworowych razem z piersią wśród kobiet do 25 roku życia wcale nie są rzadkością.
Rak piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu, na jaki cierpią kobiety. U mężczyzn częściej występuje rak płuca. Lekarze szacują, że do 2025 roku zachorowalność na raka wzrośnie aż o 28%. Zbyt późno wykrywane zmiany nowotworowe nie dają szans na wyleczenie. Tylko co czwarty chory na raka mężczyzna w naszym regionie ma szansę na przeżycie kolejnych 5 lat.
Pracownia endoskopowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. co roku przeprowadza około 500 badań jelita grubego. Co dziesiąty badany ma zmiany w jelicie, o których nie wie, a które mogą być początkiem choroby nowotworowej.
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Pogram Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy każdego roku do Lubuszanek wysyła 90 tysięcy imiennych zaproszeń z listą kilkudziesięciu gabinetów, w których badanie cytologiczne można zrobić bezpłatnie. Z zaproszenia korzysta co trzecia kobieta.
Specjaliści z WSzW w Gorzowie Wlkp. chcą, by problem chorób nowotworowych w wielu rodzinach przestał być tematem tabu. Liczą, że dzięki takim spotkaniom na bezpłatne badania będą się zgłaszać nie tylko młodzi ludzie, ale namówią też do nich swoich rodziców, dziadków i dalszą rodzinę. Lekarze podkreślają, że zdrowy styl życia i profilaktyka, mogą uchronić przed chorobą nowotworową, a zdrowa rodzina, to szczęśliwa rodzina
Właściwe zachowania, które pomogą uchronić się przed nowotworem złośliwym są zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.
1. Nie pal
2. Wystrzegaj się otyłości
3. Bądź codziennie aktywny
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców
5. Ogranicz spożycie alkoholu
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
7. Unikaj substancji rakotwórczych
8. Jeśli jesteś kobietą po 25. roku życia zrób badania w kierunku raka szyjki macicy
9. Jeśli jesteś kobietą po 50. roku życia zrób badania w kierunku raka piersi
10. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni zgłosić się na badania w kierunku raka jelita grubego
11. Zaszczep się przeciwko WZW typu B
W województwie lubuskim realizowanych jest kilka programów bezpłatnych badań profilaktycznych: profilaktyki raka szyjki macicy, profilaktyki raka piersi, chorób układu krążenia, badań prenatalnych, profilaktyki gruźlicy oraz wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie sp. z o.o. realizuje: Program Pierwotnej Prewencji Nowotworów, Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy i Program Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Agnieszka Wiśniewska
WSzW w Gorzowie
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.