2014-02-26, Mija dzień
Prokurator Rejonowy w Gorzowie Wlkp. umorzył śledztwo w sprawie mającego mieć miejsce w latach 2010-2012 poświadczania nieprawdy w dokumentacji budowlanej, dotyczącej modernizacji budynku dydaktycznego fizjoterapii Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. oraz przywłaszczenia nienależnych środków finansowych w wysokości co najmniej 1 985 000 zł.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez inspektorów nadzoru oraz kierownika budowy złożył Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Podstawą do jego złożenia była uzyskana przez inwestora opinia techniczna wskazująca, iż nadpłacił on upadłemu wykonawcy kwotę blisko 2 000 000 zł z tytułu niewykonanych prac i zawyżonych kosztów.
Powołany przez prokuratora biegły, w oparciu m.in. o wyniki inwentaryzacji dokonanej po przerwaniu budowy zweryfikował koszty powykonawcze i wykluczył by ze strony inwestora doszło do jakiejkolwiek nadpłaty za wykonane prace czy też dostarczone przez wykonawcę materiały budowlane. Zdaniem biegłego we wskazanej wyżej opinii technicznej nie uwzględniono faktu podwyższenia z dniem 01.01.2011 r. stawki podatku VAT oraz zastosowano nieprawidłowy sposób rozliczenia kosztów budowy. Według biegłego prawidłowym sposobem wyceny jest skorygowanie cen dla materiałów instalacyjnych według cen kosztorysu ofertowego.
Dokonane w toku śledztwa przesłuchania świadków a także analiza dziennika budowy nie pozwoliła na przyjęcie, by wykonawca wystawiał faktury za prace, których rzeczywiście nie wykonał. Dodatkową trudnością w poczynieniu jednoznacznych ustaleń w tym zakresie był fakt, iż część wykonanych robót miało charakter zanikowy i oszacowanie całkowitego kosztu całości robót było w tym przypadku możliwe przede wszystkim w oparciu o wyniki przeprowadzonej na zlecenie inwestora inwentaryzacji.
Postanowienie to nie jest prawomocne.
Źródło: prokuratura-gorzow.pl
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.