2014-03-03, Mija dzień
Gorzów zakończył prace nad projektem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne. Wszyscy mieszkańcy miasta i gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego będą mogli zgłaszać swoje uwagi.
Gorzów jest jednym z pierwszych miast, które mają już gotową strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Gdy wydawało się, że wszystko jest na prostej drodze do podpisania umowy, rozpoczęły się komplikacje. - Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów. Aż do 20 lutego. Wtedy to marszałek Elżbieta Polak zaczęła się wycofywać z niektórych ustaleń. Pragnę poinformować, że wszystkie te inwestycje, jak i konkretne projekty są zgodne i wręcz wynikają ze strategii rozwoju województwa lubuskiego. Były one wielokrotnie prezentowane i wyjaśniane władzom województwa i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego. 18 grudnia ubiegłego roku były one również publicznie potwierdzone przez marszałek podczas podpisywania porozumienia o ZIT-ach - mówił prezydent Tadeusz Jędrzejczak.
W ramach środków pochodzących z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto planuje termomodernizację szkół, przedszkoli i urzędów, a także budowę ścieżek rowerowych oraz infrastruktury komunikacji publicznej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (po ok. 4,5 mln euro). Pieniądze będą również przeznaczone na rewitalizację centrum Gorzowa. W ramach prac przewiduje się remont budynku Miejskiego Ośrodka Sztuki z przeznaczeniem dla Miejskiego Centrum Kultury, renowację muru obronnego, rewitalizację willi Jahnego dla Miejskiego Ośrodka Sztuki, modernizację hali targowej z przeznaczeniem na cele kulturalne oraz rewitalizację Parku Siemiradzkiego. Całość ma wynieść ponad dziewięć mln euro.
Osobnym zadaniem jest stworzenie nowoczesnego Centrum Edukacji Zawodowej w budynkach byłego szpitala przy ul. Warszawskiej. Projekt ma zostać uzupełniony środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Społecznego (np. szkolenia i praktyki).
Oprócz tego Miejski Obszar Funkcjonalny Gorzowa wystąpił do władz województwa o dodatkowe wsparcie na realizację ZIT w kwocie 22 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości (zbrojenie terenów inwestycyjnych, promocję gospodarczą i turystyczną, a także na inkubator przedsiębiorczości), modernizację ul. Kostrzyńskiej (12 mln euro), projekt „Łączą nas rzeki” (3,5 mln euro). Miasto wnioskuje również o zwiększenie środków na termomodernizację i transport niskoemisyjny.
Wydział Rozwoju Miasta i Aglomeracji
Wojciech Urban
Źródło: gorzow.pl
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.