2014-03-05, Mija dzień
Na polecenie wojewody lubuskiego Jerzego Ostroucha, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwróci się do organów prowadzących szpitale na terenie województwa lubuskiego oraz dyrektorów placówek o zaprezentowanie wewnętrznych procedur, dotyczących kontroli jakości wody na terenie jednostek.
Po informacjach o wykrytych bakteriach legionelii w wodociągu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch, poprosił szefową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Dorotę Konaszczuk o sprawdzenie procedur kontroli jakości wody we wszystkich lubuskich szpitalach i Domach Pomocy Społecznej. Każda placówka powinna mieć opracowane procedury określające postępowanie zapobiegające występowaniu skażeń, a także procedury na wypadek ich wystąpienia.
Bakterie legionelii w gorzowskim szpitalu wykryto podczas rutynowej kontroli. Pracownicy sanepidu raz w roku pobierają próbki ze szpitalnych wodociągów do kontroli. W tym przypadku wyniki były zaskakujące. Postępowanie kontrolne trwa. Powstaje jednak pytanie o bezpieczeństwo pacjentów wszystkich szpitali na terenie województwa lubuskiego - powiedział wojewoda Jerzy Ostrouch, który rozmawiał z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym - Dorotą Konaszczuk.
W województwie lubuskim są 23 szpitale: 9 publicznych 14 niepubliczne oraz 23 Domy Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku bakterie legionelii stwierdzono podczas kontroli w czterech miejscach, szpitalach w Szprotawie, Skwierzynie, Międzyrzeczu i Domu pomocy Społecznej w Międzyrzeczu.
LUW
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.