2014-03-07, Mija dzień
Ortopedzi z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przy współpracy ze specjalistami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadzili pierwszą w historii gorzowskiej lecznicy operację hemipelwektomii – usunięcia części miednicy i kończyny dolnej. Do tej pory takie zabiegi ze wskazań onkologicznych wykonywały tylko lecznice o statusie kliniki m.in. w Poznaniu i Szczecinie. Dla niespełna 50-letniej pacjentki był to zabieg ratujący życie.
Mieszkanka powiatu sulęcińskiego od lat cierpi na niedowład czterokończynowy związany z uszkodzeniem kręgosłupa. Niedawno jej ciało zaatakował nowotwór kości. Guz umiejscowił się w okolicy udowej prawej nogi. Miał kilkadziesiąt centymetrów średnicy. By uratować kobiecie życie niezbędna była amputacja części miednicy wraz z usunięciem prawej nogi. Przeprowadzili ją chirurdzy ortopedzi z gorzowskiej lecznicy. W ponad trzygodzinnej operacji trzem specjalistom z Gorzowa towarzyszył dr Daniel Kotrych z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Po kilku dniach od amputacji pacjentka czuje się dobrze. Rokowania są pomyślne. Ale na ostateczny wynik naszych działań przyjdzie nam jeszcze poczekać, przynajmniej 2 tygodnie. Do czasu zdjęcia szwów. - mówi ortopeda i traumatolog Krzysztof Chrobrowski, ordynator Oddziału Chirurgii Ortopedycznej i Urazów Narządów Ruchu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
To pierwszy tego typu zabieg w gorzowskim szpitalu przeprowadzony ze wskazań onkologicznych. Można go było zrobić tu, bo gorzowski szpital ma największy w województwie Oddział Chirurgii Ortopedycznej i Urazów Narządu Ruchu. Nigdzie w Lubuskiem nie robi się tak trudnych zabiegów, w tym operacji miednicy i kręgosłupa. Wprowadzenie do „koszyka usług” operacji usunięcia miednicy stawia gorzowski szpital w wojewódzkiej czołówce. Może być też początkiem rozwoju lecznicy i „specjalizacji” w zabiegach onkologicznych.
- WSzW w Gorzowie Wlkp. z powodzeniem stosuje chemioterapię, w planach mamy utworzenie ośrodka radioterapii. A ten zabieg to nic innego jak usunięcie nowotworu czyli zabieg z zakresu ortopedii onkologicznej – mówi Adam Ostrowski – z-ca dyrektora ds. lecznictwa. - Mamy deklaracje dr Daniela Kotrycha i jego przełożonego – prof. Andrzeja Bohatyrewicza na nawiązanie stałej współpracy z naszą lecznicą. To dla nas i naszych lekarzy ogromna szansa na rozwój, a dla naszych pacjentów możliwość leczenia się w pobliżu miejsca zamieszkania bez konieczności wyjazdów poza teren województwa.
To nie koniec dobrych wieści. Na bazie Oddziału Chirurgii Ortopedycznej i Urazów Narządów Ruchu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w niedalekiej przyszłości ma powstać ośrodek referencyjny dla lekarzy stosujących w swojej praktyce implanty onkologiczne. To oznacza, że lekarze ortopedzi z całego kraju przyjeżdżaliby na szkolenia właśnie do Gorzowa.
Agnieszka Wiśniewska
WSzW w Gorzowie
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.