2014-03-12, Mija dzień
Zgodnie wcześniejszymi zapowiedziami dzisiaj prezydent Tadeusz Jędrzejczak i prof. Jerzy Smorawiński, rektor AWF w Poznaniu podpisali akt notarialny w sprawie przekazania w formie darowizny przystani wioślarskiej we władanie miasta. Dzięki temu Gorzów zyska kolejny obiekt sportowy, z którego w szerszym zakresie będą mogli korzystać sportowcy, mieszkańcy, ale i studenci AWF na preferencyjnych warunkach. Przystanią zarządzać będzie OSiR.
Decyzja o budowie przystani sportów wodnych Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej zapadła po spłonięciu prawie 95. letniej przystani landsberskiego towarzystwa wioślarskiego, zresztą najstarszego tego typu obiektu w Polsce. Przystań płonęła dwa razy, raz w 2006 razem z najcenniejszym sprzętem sportowym olimpijczyków, a drugi raz w grudniu 2007, wtedy doszczętnie. Inwestycję liczącą 10 mln zł sfinansowały wspólnie Ministerstwo Sportu i Turystyki (7 mnl zł) oraz miasto Gorzów (3 mln zł). Przystań sportów wodnych Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej powstała w 2009 roku.
Obiekt ma dwie kondygnacje o powierzchni użytkowej - 2 ,7 tys. m2 i kubaturze – 13,3 tys. m3. Na parterze są hangary na sprzęt wodny - 11 boksów, siłownia z szatniami i sanitariatami oraz pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze umieszczono internat sportowy z 13 pokojami dla 45 osób, świetlicę z zapleczem oraz przeszkloną salę konferencyjną z wyjściem na taras widokowy w kierunku Warty. W części obejmującej zaplecze sportowe główne miejsce zajmuje sala ergometrów, ponadto są szatnie z umywalniami, pokoje dla trenerów, sauna, gabinet dla fizjoterapeuty, a także pralnia i suszarnia dla zawodników. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w dwie windy i podjazdy.
– Dziękuję za przychylność i dynamiczne podjęcie decyzji. Naszym celem jest stworzenie silnej jednostki edukacyjnej. To kolejny krok do powstania Akademii Gorzowskiej - komentował podczas podpisania aktu notarialnego Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa.
Skąd decyzja o darowiźnie? - Widzimy w tym wspólny interes. Uczelnia chce się rozwijać, a przekazanie przystani to element dalszej pozytywnej współpracy z miastem - tłumaczył prof. Jerzy Smorawiński, rektor AWF-u. Darowizna przystani jest jednocześnie częścią szerszej umowy, na podstawie której miasto odkupi od AWF halę sportową przy Słowiańskiej oraz stadion lekkoatletyczny przy Wyszyńskiego. Za uzyskanie pieniądze AWF ma dokończyć remont dawnego akademika przy ul. Orląt Lwowskich, gdzie docelowa ma mieścić się wydział fizjoterapii. Ukończenie tych zamierzeń ma doprowadzić do usamodzielnienia gorzowskiego wydziału AWF i powstania akademickiej szkoły wyższej, co będzie podstawą utworzenia akademii w przyszłości.
źródło:gorzow.pl
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.