2014-03-13, Mija dzień
Mają być zawsze gotowe pracy, bez względu na porę dnia, roku czy warunki atmosferyczne. Hydranty umożliwiają strażakom ratowanie ludzkiego życia, zdrowia i dobytku. W trosce o bezpieczeństwo lubuszan, na polecenie Wojewody Lubuskiego, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzi kontrolę dostępności i funkcjonalności hydrantów na terenie całego województwa.
Hydranty to urządzenia, które umożliwiają bezpośredni pobór wody do zewnętrznego gaszenia pożaru. Co do zasady, warunki dostarczania wody do celów przeciwpożarowych na terenie danej gminy, a także utrzymanie w sprawności hydrantów zewnętrznych, zgodnie z prawem, spoczywa na przedsiębiorstwie wodociągowo – kanalizacyjnym świadczącym usługi na terenie tej gminy. Regulacje w tym zakresie winny być określone w „Regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków”, o którym mowa w art. 19 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747 ze zmianami). Częstotliwości przeglądów i konserwacji hydrantów wskazana jest natomiast w § 10 ust. 13 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 roku w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz drów pożarowych (Dz. U. nr 124, poz. 1030).
W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców województwa, a co za tym idzie, umożliwienia strażakom sprawnego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej, wojewoda Jerzy Ostrouch polecił przeprowadzenie kontroli dostępności urządzeń hydrantowych na terenie województwa lubuskiego. Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Hubert Harasimowicz do każdego z komendantów powiatowych PSP wyśle polecenie sprawdzenia tejże infrastruktury.
Kontrole zlecone w trybie nadzwyczajnym są wynikiem wątpliwości, dotyczących funkcjonowania hydrantów podczas zdarzenia w Starościnie, koło Rzepina. Przypomnijmy, w nocy z 10 na 11 marca br. zapalił się dom wielorodzinny, ewakuowano 43 osoby, spaliło się doszczętnie jedno mieszkanie, poddasze i częściowo jeden z lokali mieszkalnych. Zgodnie z opinią powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, 12 spośród 17 lokali nie nadaje się do zamieszkania.
Kontrole sieci hydrantów w woj. lubuskim potrwają do końca kwietnia, w połowie maja szczegółowy raport pokontrolny zostanie zaprezentowany wojewodzie lubuskiemu.
Lubuski Urząd Wojewódzki
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.