2014-03-21, Mija dzień
W Polsce co minutę potrzebna jest krew do transfuzji. Jeden zdrowy dawca może uratować życie nawet trzem osobom, bo krew jest bezcennym darem. Lekiem, którego nie można niczym zastąpić, a szpitale każdego dnia potrzebują jej dziesiątki litrów. Odział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorzowie odwiedziło dziś ponad 60 osób. Dzięki nim, w ramach akcji „Legalne wagary” do banku krwi trafiło prawie 30 litrów tego drogocennego płynu.
Sporą grupę krwiodawców stanowili dziś uczniowie Zespołu Szkól Budowlanych w Gorzowie. Wśród nich Patryk Kwiatkowski i Łukasz Mądrawski. Obaj nie tylko skorzystali z wolnego od zajęć w szkole. Postanowili zrobić coś więcej. Pomóc tym, którzy na krew czekają, bo dzięki niej mają szansę na życie.
- Mam świadomość tego, że mimo postępu w medycynie wciąż nie wymyślono niczego, co mogłoby zastąpić krew. To bezcenny lek. Jestem tu już 5 raz – powiedział Patryk Kwiatkowski – uczeń III klasy gorzowskiej budowlanki.
- To naprawdę może „wejść w krew”. Oddawanie krwi uzależnia w dobrym tego słowa znaczeniu. - mówił Łukasz Mądrawski. - Jak raz się to zrobi, to później trudno przestać. A zaczęło się od szkolnej zbiórki. Pomagaliśmy choremu koledze, teraz pomagam wielu nieznajomym. – dodaje
O tym jak ważna jest pomoc innych, przekonał się Radosław Iwanow ze Ściechowa (też uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp.)
- Osiem lat temu mój tata zachorował na białaczkę. Miał wielokrotne transfuzje. Gdyby nie całkiem obcy ludzie, kto wie jak to by się skończyło. Dostał krew i cieszy się życiem. Wtedy postanowiłem, że jak tylko będę mógł też oddam krew. W ten sposób spłacam dług wdzięczności – stwierdził z kolei Radosław Iwanow.
Dziś Radek po raz pierwszy honorowo oddał krew. - Pierwszy, ale na pewno nie ostatni – zapewnił już po wyjściu z sali pobrań.
Aby oddać krew nie trzeba wiele. Warunki konieczne to pełnoletność, dobry stan zdrowia i waga (co najmniej 50 kg).
Krwiodawcy w oczekiwaniu na donację, czyli pobranie obejrzeli tez film promujący badania profilaktyczne realizowane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie sp. z o.o.
Agnieszka Wiśniewska
WSzW w Gorzowie
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.