2014-03-26, Mija dzień
Tylko do 1 lipca 2014 roku, jak już wcześniej informowaliśmy, obowiązywać mają korzystniejsze zasady w specjalnych strefach ekonomicznych. Dotyczy to również Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która działa także na terenie Gorzowa. Zmiany związane są ze wzrostem stopnia zamożności Polski (Produktu Krajowego Brutto) i unijnymi regułami w zakresie tzw. pomocy publicznej.
Od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2014-2020, które określają warunki udzielania pomocy regionalnej w tym okresie. Zgodnie z Mapą Pomocy Publicznej na lata 2007-2012 w województwie lubuskim dostępna była najwyższa dopuszczalna w Europie pomoc publiczna w wysokości aż 50 % wartości inwestycji. Dodatkowo wskaźniki te rosły w celu zachęcenia do inwestowania. Średni inwestor mógł w związku z tym otrzymać 60% pomoc, natomiast inwestycja mała mogła liczyć na 70% pomoc publiczną. W województwach zachodniopomorskim oraz wielkopolskim pomoc ta była mniejsza o 10 punktów procentowych.
Zgodnie z przewidywaną nową Mapą Pomocy Publicznej na lata 2014-2020 pomoc publiczna zrówna się w województwach lubuskim oraz zachodniopomorskich i zostanie zmniejszona kolejno o 15 i 5 punktów procentowych. Najwyższą, dostępną w regionie pomoc publiczną, w wysokości 55 % otrzyma inwestor mały, dla sektora średnich przedsiębiorstw dostępna będzie pomoc w wysokości 45 %, inwestor duży otrzyma 35% pomoc publiczną. W Wielkopolsce mali inwestorzy będą mogli liczyć na pomoc publiczną w wysokości 45 % wartości inwestycji, sektor przedsiębiorstw średnich otrzyma 35 %, natomiast duży przedsiębiorca uzyska pomoc w wysokości 25 %. Regulacje te mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2014 roku
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała już w tym roku pierwsze zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Otrzymały je przedsiębiorstwa działające już na jej terenie, które planują rozwijanie swoich zakładów. W ubr. natomiast KSSSE wydała 19 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Nowe firmy zadeklarowały zainwestowanie w strefie około 345 mln zł i stworzenie 300 miejsc pracy w ciągu kilku najbliższych lat. W sumie na terenie KSSSE, która powstała w 1997 r. jako spółka skarbu państwa i kilku okolicznych gmin (w tym Gorzowa) na terenie ponad 1,6 tys. ha w 34 miejscowościach zainwestowano do tej pory ponad 5,3 mld złotych. Planowane są także kolejne inwestycje w kolejnych powstających właśnie podstrefach, min. w Drezdenku i Strzelcach Krajeńskich.
zet
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.