2014-04-17, Mija dzień
Dziś pierwszy dzień wielkiego chrześcijańskiego święta – Triduum Paschalnego. To religijne przygotowanie do śmierci na krzyżu i zmartwychwstania pańskiego. W tradycji wielkiego monoteistycznego wyznania, jakim jest chrześcijaństwo, to najważniejsze dni w roku.
Triduum, czyli trzy szczególne dni, podczas których wierni rozpatrują w modlitwach śmierć i zmartwychwstanie pańskie.
W Wielki Czwartek rano o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej ksiądz biskup Stefan Regmunt odprawia mszę św., podczas której nastąpi poświęcenie olejów używanych w kościele do sprawowania niektórych sakramentów. Inaczej tę mszę nazywa się kapłańską, ponieważ biorą w niej udział wszyscy księża pracujący w danej diecezji. Podczas niej także odnawiane są święcenia kapłańskie oraz obchodzone jubileusze posługi kapłańskiej.
Następnie wieczorem, o 18.00 zaczyna się Wieczerzy Pańskiej. Wierni w ten sposób obchodzę pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus oznajmił apostołom, co się wydarzy. Chrześcijanie wierzą, że odbyło się to w Wieczerniku na Górze Oliwnej, skąd rozciąga się widok na Golgotę, Wzgórze Czaszki, czyli miejsce ukrzyżowania Chrystusa.
W piątek, także w katedrze zacznie się Liturgia Męki Pańskiej. To szczególne nabożeństwo, podczas którego nie używa się dzwonów, zamiast tego brzmią drewniane kołatki, milkną ograny, wierni w skupieniu słuchają długiej, ale pięknej Ewangelii według św. Jana, w której padają najważniejsze dla chrześcijan słowo „Oto na krzyżu zawisło zbawienie świata”. Podczas tej mszy odbywa się także Liturgia Słowa, czytane są inne teksty święte przeznaczone na ten szczególny dzień. Po liturgii, o 20.00 z katedry wyjdzie Droga Krzyżowa, która ul. Sikorskiego dojdzie aż do Schodów Donikąd. Dlatego też kierowcy muszą się liczyć z ograniczeniami w ruchu.
Triduum Paschalne kończy Liturgia Światła, która zaczyna się w sobotę o 20.00. Wierni przychodzą ze świecami. Podczas nabożeństwa pali się ubiegłoroczne palmy święcone w Niedzielę Palmową, a popiół z nich posłuży do sypania na głowy w Środę Popielcową. To radosna liturgia przygotowująca do zmartwychwstania.
W polskiej tradycji ludowej tego dnia także od ścian świątyń odpalano świece, i być może miseczkowate otworki w południowej ścianie katedry są tego obyczaju widomym znakiem.
W tym roku święta Wielkiej Nocy obchodzą razem katolicy obrządku wschodniego i zachodniego, co zdarza się raz na kilka lat.
Najważniejszym dniem tych świąt jest Niedziela Wielkanocna, wierni spotykają się o 6.00 na mszy rezurekcyjnej, która obchodzona jest na pamiątkę zmartwychwstania. To na niej padają słowa „Chrystus zmartwychwstał, prawdziwe powstał”.
Święta Wielkiej Nocy obchodzone są również szczególnie uroczyście w Kościołach ewangelickich. Wierni tego obrządku spotykają się w kaplicy przy ul. Walczaka. Tam odbywa się w niedzielę bardzo uroczyste, celebrowane ze szczególną pieczołowitością nabożeństwo.
A po uroczystościach religijnych wszyscy chrześcijanie, bez względu na ryt, zasiadają do uroczystych śniadań. Zaczyna się radosny czas.
roch
Korzystałam książki Barbary Ogrodowskiej Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne.
Ciekawi Cię, jak grać w golfa? A może zaczynasz swoją przygodę i chcesz się podszkolić?