2014-04-29, Mija dzień
Ze sporym opóźnieniem, ale wreszcie udało się oddać do użytku odnowiony podjazd oraz wiatę dla karetek przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a także nowoczesne lądowisko dla helikopterów ratunkowych.
- Obie inwestycje są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania gorzowskiej lecznicy – mówi Piotr Dębicki, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. – Nie ukrywam, że w trakcie prowadzenia inwestycji napotkaliśmy na kilka przeszkód. Na szczęście, dzięki dużej pomocy pani poseł Bożenny Bukiewicz udało nam się pozyskać tzw. zaliczkowanie ze środków unijnych i mogliśmy na bieżąco finansować inwestycję – podkreśla.
Nowy podjazd wraz z wiatą jest nie tylko nowoczesny, ale większy, co pozwala na jednoczesne przyjęcie nawet do ośmiu ambulansów. Pomieszczenie jest bardzo przyjazne i ciepłe. Pacjenci przywożeni karetkami nie będą już musieli w zimnie czy przy wietrze opuszczać ambulansów, żeby przejść lub zostać przeniesionym na oddział.
- Najważniejsze dla mnie jest zdrowotne bezpieczeństwo mieszkańców całego województwa, w tym Gorzowa i regionu. Jak tylko dowiedziałam się, że jest szansa skorzystać z unijnych pieniędzy i można wybudować nowoczesną wiatę oraz lądowisko natychmiast zaangażowałam się w ten projekt. Gorzowski szpital przez ostatnie lata został mocno zaniedbany, ale teraz ruszyły duże inwestycje i to nie koniec, bo już mamy w planie kolejne, w tym budowę radioterapii – powiedziała wyraźnie wzruszona poseł Bożenna Bukiewicz.
Zaskoczeniem dla wielu mieszkańców może być budowa nowego lądowiska w innym miejscu niż było umiejscowione dotychczasowe. Zostało to spowodowane zmianami prawa, na bazie którego lądowisko musi znajdować się w takim miejscu, aby droga na SOR nie przecinała się z drogą ogólnodostępną. Dawniej, żeby przewieźć pacjenta z helikoptera do szpitala trzeba było wykorzystywać karetkę. Teraz takiej potrzeby nie będzie. A dzięki przebudowie i łatwiejszemu dostępowi do bazy medycznej szpitala pacjentom będzie można szybciej udzielić niezbędnej pomocy. Lądowisko jest oświetlone, więc lądowania będą mogły być wykonywane całą dobę. Na razie helikoptery jeszcze nie będą u nas lądować, gdyż obiekt musi uzyskać zgodę z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a dopiero wtedy może być ujęty w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które później będzie koordynować jego wykorzystywanie. Wniosek został złożony przed miesiącem, cała procedura przyznania zgody powinna zakończyć się w połowie lata.
Cała inwestycja kosztowała blisko siedem milionów złotych, z czego 70 procent pokryto z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS).
RB
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.