2014-05-27, Mija dzień
Nawet do 135 mm wody na metr kwadratowy może spaść w najbliższych dniach na terenie województwa lubuskiego. - W związku z prognozami IMGW na 27 i 28 maja br. należy przygotować się do dwóch rodzajów zagrożeń - ostrzega wojewoda Jerzy Ostrouch, który kilka minut po północy, 27 maja br. spotkał się z członkami WZZK. Pierwsze zagrożenie to podtopienia i ulewy, drugie to wezbranie wód w lubuskich rzekach, zwłaszcza tych o charakterze górskim: Kwisa, Bóbr i Nysa Łużycka.
Prognozy IMGW
Zgodnie z prognozami meteorologicznymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nawet do 135 mm wody na metr kwadratowy może spaść w czasie dwóch dób (27 -28 maja br.) na terenie województwa lubuskiego, odpowiednio do 85 mm we wtorek 27 maja i do 50 mm 28 maja. Tak ulewne deszcze mogą doprowadzić do gwałtownych wzrostów stanów wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Zgodnie z relacją dyrektora gorzowskiej stacji meteo, Ryszarda Popiela, jeśli opady utrzymają się - zgodnie z prognozami - tylko dwie doby nie ma zagrożenia ze strony rzek. - Obecnie stany wód są niskie, z tendencją spadkową. Po zapowiadanych opadach, tendencja spadkowa zatrzyma się, ale rzeki są w stanie przyjąć wodę z zapowiadanych opadów, bez przekroczenia stanów alarmowych - podkreślił Popiel.
Gotowość infrastruktury przeciwpowodziowej
Prognozowane wezbrania po ulewach będą dotyczyć głównie rzek Kwisa, Bóbr i Nysa Łużycka. Na trasie rzek są trzy miejsca newralgiczne: Późna, Gubin i Łęknica. Zygmunt Muszyński z Lubuskiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych uspokoił, że obecnie infrastruktura przeciwpowodziowa: wały, rowy i udrożnienia nie budzi większych zastrzeżeń, zwłaszcza gdy rzeki utrzymują się na poziomie wysokim, bez znaczącego przekraczania stanów alarmowych. - Wszystkie przepompownie są sprawne, gotowe do pracy - podkreślił Muszyński.
Straż pożarna, wojsko i policja - działania profilaktyczne
W związku z prognozami, w każdej z komend powiatowych PSP sprawdzono sprzęt i plany zabezpieczenia na wypadek powodzi. Ponadto, we wtorek, 27 maja br. o godzinie 11.00 w Gubinie pracę rozpoczną strażacy. Wzdłuż Nysy Łużyckiej, która przepływa przez centrum miasta ułożą mur oporowy z worków z piaskiem. W stanie gotowości, na wypadek ewentualnych działań, pozostaje 565 żołnierzy z obszaru województwa lubuskiego. By skorzystać z ich pomocy wojewoda zobowiązany jest złożyć wniosek z prośbą o pomoc. Zastępca komendanta wojewódzkiego policji, Sebastian Banaszak zadeklarował pełną gotowość do działań. 380 funkcjonariuszy jest gotowych na sygnał do pełnienia dobowej służby w sytuacji zagrożenia. W każdej z gmin zabezpieczone są worki i piasek, łącznie w całym województwie przygotowanych jest ok. 2 milionów worków.
Lubuski Urząd Wojewódzki
Architekt Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprasza do udziału w ostwartym spotkaniu na temat przebudowy Bulwaru Wschodniego.