2014-05-29, Mija dzień
Skala opadów zmniejsza się, ale podnosi się poziom wody w rzekach regionie. Na razie jednak nie ma powodów do niepokoju - przekonuje wojewoda Jerzy Ostrouch. Służby pozostają w gotowości.
Skala opadów - prognozy IMGW
Opady deszczu w regionie zmniejszyły się do wartości niskiej (do około 1 mm/h) i zanikają w północnej i środkowej części województwa. Zgodnie z prognozą pogody IMGW, strefa opadów przemieszczać się będzie dalej na południe i południowy zachód. Tymczasem, na terenie województwa dolnośląskiego do wieczora, 29.05.2014 r. wciąż będzie intensywnie padać. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, miejscami 60 mm, co może mieć wpływ na gwałtowne podniesienie stanów wód w rzekach.
Stany wód w lubuskich rzekach
Stany wody na rzekach województwa lubuskiego utrzymują się w granicy stanów średnich i wysokich (wysokie zanotowano w miejscowości Cigacice na rzece Odrze, w miejscowości Szprotawa na rzece Bóbr oraz w miejscowości Przewóz na rzece Nysa Łużycka).
Na rzece Bóbr - Żagań stan ostrzegawczy przekroczony o 30 cm zauważalny wzrost poziomu wody. Na rzece Szprotawa w m. Szprotawa stan się obniżył do wysokiego. Sytuacja hydrologiczna w województwie jest stabilna.
W zlewniach dopływów środkowej Odry prognozuje się wzrost stanów wody związane z burzami i intensywnymi opadami deszczu. W rejonach występowania burz, szczególnie na małych ciekach górskich i podgórskich, wzrosty mogą być gwałtowne. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Baryczy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W pozostałych zlewniach, szczególnie w zlewni Ślęzy i Oławy możliwe lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych.
LUW
Architekt Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprasza do udziału w ostwartym spotkaniu na temat przebudowy Bulwaru Wschodniego.