2014-06-12, Mija dzień
Lubuska policja ujawnia rocznie około 100 przypadków handlu ludźmi, z czego ok. 40% stanowią cudzoziemcy. To druga, po mazowieckim wielkość w skali kraju. By zapobiegać procederowi i zwiększyć pomoc dla jego ofiar, wojewoda Jerzy Ostrouch powołał Wojewódzki Zespół ds. przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Pierwsze spotkanie jego członków zaplanowano na piątek na godzinę w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.
Powodem takiego zjawiska jest bliskość granicy. To z powiatów nadgranicznych rekrutowani są niskowykwalifikowani mężczyźni poszukujący pracy i kobiety, które zamiast zostać opiekunkami osób starszych, trafiają do domów publicznych. Lubuskie jest również terenem, przez który odbywa się przerzut ofiar handlu z Europy Środkowo-Wschodniej na Zachód.
Jak zapobiegać temu zjawisku i pomagać osobom, które padły ofiarami tego przestępstwa? Z inicjatywy wojewody Jerzego Ostroucha opracowaniem właściwych procedur i skoordynowaniem działań służb i instytucji mogących mieć styczność z problemem zajmie się Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W spotkaniu zapowiedzieli udział Wojewoda Lubuski Pan Jerzy Ostrouch, Pan Piotr Mierecki – Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Migracyjnej MSW, sekretarz międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi oraz komendant Jarosław Pytliński z Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji.
LUW
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.