2014-06-12, Mija dzień
Aż 45 szkolnych redakcji wzięło udział w IX Konkursie na najlepszą gazetkę szkolną województwa lubuskiego. Finał konkursu odbył się 11 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
Młode dziennikarki z nagrodzonej gazetki „Sobuś” razem z nauczycielką Pauliną Maszkowską (trzecia od lewej) i organizatorką konkursu.
- Do redakcji szkolnych trafiają uczniowie z pasją, którzy chcą po sobie zostawić coś więcej niż uwagi w dzienniku – mówiła 16-letnia Patrycja Pawlaczyk z gorzowskiej gazetki „Sobuś”. Gazetka ta otrzymała jedna z dziewięciu konkursowych nagród. Opiekunką „Sobusia” jest Paulina Maszkowska, nauczycielka języka polskiego, która na pytanie o „przepis na redakcję” wyjaśniała: - Daję uczniom wolną rękę, sami sobie szukają tematów i to ich motywuje…
Poza „Sobusiem”, w kategorii gimnazjów, równorzędną pierwszą nagrodę zdobył „Kurier Trójki” z Gimnazjum nr 3 w Żarach. Na drugim miejscu znalazła się „Gimzetka” z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze, a na trzecim „Onagrus” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowej. Przyznano też wyróżnienia: „Siódmemu Niebu” z gorzowskiego Gimnazjum nr 7 i żagańskiemu „Gimbusowi” z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Doroty księżnej żagańskiej.
W kategorii szkół podstawowych pierwszą nagrodę zdobyło „Siódme Niebo” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. M. Kopernika w Zielonej Górze, a drugą „ Siódemka” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu. Były też dwie równorzędne trzecie nagrody. Zdobyły je redakcje gazetek: „SuPer 10” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Żarach i „Na Marginesie” ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie. Wyróżnienia otrzymały trzy gazetki: „Smyk” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie, „Miotła” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Czerwieńsku i „Kurier z Mokrą Głową” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. K. Makuszyńskiego w Świebodzinie.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę odebrał „Niecodziennik” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku. Wyróżnia zdobyły gazetki: „Atelier” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku i „Power Szpila” z Zespołu Szkół Odzieżowych i Fryzjerskich w Gorzowie.
Wyróżnienie otrzymała również gazetka „Skrzat” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lipkach Wielkich.
Konkurs zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.
Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.