2014-07-25, Mija dzień
Zbliża się jubileuszowy XX Przystanek Woodstock.
W piątek 24 maja w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się robocze spotkanie poświęcone przygotowaniom do tego najbardziej masowego w kraju wydarzenia, które po raz kolejny będzie miało miejsce w Kostrzynie w dniach 31 lipca – 1 sierpnia. Raporty na temat przygotowań przedstawili przedstawiciele służb oraz instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa podczas festiwalu. W spotkaniu wzięli udział wojewodowie Jerzy Ostrouch i Jan Świrepo. Ze strony organizatora, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, obecny był Radosław Mysłek.
Na terenie festiwalu rozpoczęto właśnie przygotowania do postawienia infrastruktury. Trwają prace związane z instalacją strefy sanitarnej. – W pełnym zakresie będziemy gotowi 30 lipca w godzinach porannych – zadeklarował Radosław Mysłek z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Omówiony został również nowy system identyfikacji osób, który pozwoli w przyszłości, być może już roku następnym, w sposób całkowicie elektroniczny kontrolować system poruszania po terenie festiwalu. Wszystkie osoby już tym roku zostaną zarejestrowane imiennie, wraz z jednostką oraz strefą, do której wejścia osoba jest uprawniona.
Z informacji przedstawionych przez inspektora Sebastiana Banaszaka, zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji wynika, że podczas festiwalu o nasze bezpieczeństwo zadba ponad 1200 funkcjonariuszy. Policja przygotowuje się do działań zabezpieczających imprezę według procedur wypracowanych w latach ubiegłych.
Państwowa Straż Pożarna współpracować będzie ze swoimi partnerami z Niemiec. Poza polewania wodą dla ochłody woodstockowiczów zadbać będzie musiała przede wszystkim o bezzwłoczne reakcje w przypadku często powtarzających się prób rozpalenia grilli i ognisk oraz o przejezdność dróg ewakuacyjnych.
W czasie trwania festiwalu Straż Graniczna wzmocni patrole o funkcjonariuszy z Niemiec. W każdym pociągu na trasie Berlin - Kostrzyn będzie 2-3 osobowy patrol straży granicznej. Do festiwalu przygotowują się również pracownicy Straży Ochrony Kolei i PKP. To już trzecia edycja imprezy odbywająca się przy zamkniętym dworcu kolejowym w Kostrzynie nad Odrą. W związku z tym na perony wpuszczane będą wyłącznie osoby z biletem i nie wejdzie tam jednorazowo więcej osób niż do 2-3 tysięcy.
Za zabezpieczenie medyczne uczestników imprezy zadbają lekarze oraz ratownicy z Nowego Szpitala w Kostrzynie nad Odrą. W gotowości będą również szpitale w Dębnie, Gorzowie i Słubicach. Izba Przyjęć i Ambulatorium zostaną rozbudowane celem przyjęcia zwiększonej liczby pacjentów. W ramach zabezpieczenia pracować będzie zespół reanimacyjny, urazowy, segregacji oraz obserwacyjny. W Kostrzynie, w czasie festiwalu będą funkcjonowały 4 punkty ambulatoryjne, 3 punkty medyczne, 6 karetek, 2 łodzie, 8 ratowników WOPR, razem 50 osób. Gotowość zabezpieczenia medycznego na terenie Przystanku Woodstock ustalono na godzinę 10.00 dnia 30 lipca 2014 r. Od 29 lipca będzie w gotowości jeden Zespół Ratownictwa Medycznego. Na czas imprezy w razie konieczności do zadysponowania będą śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z bazą w Przylepie, Poznaniu oraz Goleniowie. Trzy szpitale: w Kostrzynie nad Odrą, Gorzowie Wlkp. i Dębnie wzmocnią dyżury lekarskie, zwłaszcza w Izbie Przyjęć i SOR-ach.
źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.