2014-08-18, Mija dzień
- Program realizacji wprowadzania do szkół bezpłatnego podręcznika dla uczniów klas pierwszych jest realizowany zgodnie z planem – zapewnia wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch i zarazem zwraca uwagę, że na 317 szkół podstawowych działających w województwie 294 zwróciły się o zabezpieczenie dla nich książek.
- Możemy tu mówić nawet o stuprocentowym zainteresowaniu, gdyż pozostałe 23 placówki to szkoły specjalne, które będą indywidualnie zaopatrywane w podręczniki przez ministerstwo. Chciałbym jeszcze dodać, że obok elementarza są jeszcze ćwiczenia, a ich wybór spoczywa na nauczycielach. Koszty pokrywa jednak państwo i na ich zakup w zabezpieczyliśmy w budżecie wojewody 1,1 mln złotych – dodaje Jerzy Ostrouch.
Do inauguracji roku szkolnego pozostały dwa tygodnie, ale już trwa dystrybucja pierwszej części elementarza, do którego dodatkowo jest załączona książeczka przedstawiającą 25-lecie polskiej wolności. Została ona przygotowana przez kancelarię premiera Donalda Tuska.
- Bonusem od naszego urzędu jest za to dzienniczek, z którego uczniowie będą mogli czerpać podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa, a także poznać znaki drogowe. Mogą również wpisać tam sobie plan lekcji i robić ważne notatki – tłumaczy.
Zadowolona z podręcznika jest kurator lubuski Bogda Ferensztajn, w ocenie której jest on różnorodny, mądrze zaplanowany i ma interesującą treść.
- Nie jestem specjalistką od pisania podręczników, ale jestem nauczycielką i z tej pozycji oceniam. Cieszę się, że praktycznie 100 procent lubuskich szkół skorzystało z propozycji rządowej i zgłosiło chęć otrzymania podręczników. W tym gronie są także placówki prywatne – zaznacza.
W kolejnych miesiącach będę dystrybuowane druga i trzecia część, a wiosną czwarta. Pani kurator przypomina, że w przyszłym roku bezpłatny podręcznik trafi nie tylko do uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, lecz też idących do drugiej i trzeciej klasy.
- To nie wszystko, gdyż w ciągu trzech lat uczniowie od czwartej do szóstej klasy, a także gimnazjum będą mieli refundowane koszty zakupów podręczników – zwraca uwagę.
RB
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.