2014-08-31, Mija dzień
Do niezwykłego spotkania i wykładu dojdzie 2 września o godz. 17.00 w WiMBP im. Zb. Herberta przy ul. Sikorskiego 107. O gorzowskich rzekach, ich przeszłości i przyszłości, będzie mówił Wawrzyniec Zieliński, właściciel firmy Poraj, ale przede wszystkim wielki znawca materialnej historii Gorzowa i okolic oraz miłośnik miasta.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie”. Przed wykładem odbędzie się uroczystość podpisania umowy darowizny 200 pocztówek Landsberga z końca XIX w. oraz z lat międzywojennych z kolekcji Wawrzyńca Zielińskiego do zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa ofiarowanych pocztówek oraz wcześniej przekazanych przez Wawrzyńca Zielińskiego do Gorzowskiej Książnicy książek i map, które w istotny sposób wzbogaciły kolekcję regionaliów. Wystawa będzie czynna od 2 do 12 września 2014 r.
Wawrzyniec Zieliński, historyk, regionalista, wygłosi wykład ukazujący kulturotwórczą rolę rzek w dziejach Gorzowa Wlkp. Miasto położone u ujścia rzeki Kłodawki do jednej z największych rzek w Polsce – Warty, na drodze wodnych szlaków handlowych wzdłuż Obry, Noteci oraz Odry znalazło tutaj dogodne warunki do rozwoju i w krótkim czasie rozkwitało, stając się ważnym ośrodkiem handlowym i wytwórczym. Po wojnie na wiele lat odwróciło się od rzek, by poprzez ostatnie realizacje Bulwarów Wschodniego i Zachodniego znów otworzyć się na Wartę. Jakie niewykorzystane możliwości takiego położenia ma Gorzów Wlkp. i w którym kierunku powinien zmierzać, zaprezentowane zostaną podczas spotkania na które organizatorzy serdecznie zapraszają.
Spotkanie odbędzie się 2 września 2014 r. g. 17.00, sala 110 na I piętrze gmachu WiMBP (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich). Spotkanie oraz wystawa przygotowane zostały w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.
zet.
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.