2014-09-04, Mija dzień
Większość organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w województwie lubuskim (88 % skontrolowanych turnusów) zapewniła uczestnikom właściwe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Stwierdzane przez inspektorów sanitarnych uchybienia i nieprawidłowości były przez organizatorów – w miarę możliwości – usuwane w trakcie lub zaraz po kontroli.
Przeprowadzono 205 kontroli miejsc wypoczynku letniego dzieci i młodzieży – skontrolowano 189 turnusów (56 % zarejestrowanych), na których wypoczywało ponad dziesięć tysięcy dzieci i młodzieży. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami i uchybieniami wydano 37 decyzji administracyjnych oraz nałożono 16 mandatów karnych na łączną kwotę 3 550 zł. Rozpatrzono trzy wnioski o interwencję od rodziców i opiekunów w sprawie uchybień w miejscach wypoczynku. Na podstawie przeprowadzonych kontroli jako zasadne uznano jedno zgłoszenie, które dotyczyło braku dokumentacji do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu kuchni. Odnotowano 1 turnus tzw. "dziki", tj. taki, w którym organizator nie dopełnił czynności rejestracyjnych w Kuratorium Oświaty.
Organizatorzy zapewnili dzieciom i młodzieży przebywającej w miejscach wypoczynku opiekę medyczną, która sprawowana była przez pielęgniarki lub ratowników medycznych, w nagłych wypadkach korzystano z miejscowych placówek służby zdrowia. Odnotowano 19 przypadków zachorowań (przeziębienia, angina, bóle brzucha, gardła, omdlenia), 38 wypadków i urazów (skaleczenia, rany cięte, stłuczenia, skręcenia, złamania, obrzęki, reakcja alergiczna, zadławienie) oraz 7 przypadków hospitalizacji z powodów omdlenia, gorączki, zwichnięcie rzepki kolanowej oraz dolegliwości żołądkowych. Nie zanotowano zatruć pokarmowych.
WSSE w Gorzowie
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.