2014-09-10, Mija dzień
W ramach oceny przygotowania szkół do nowego roku szkolnego 2014/2015 pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie województwa lubuskiego sprawdzali stan sanitarno-techniczny budynków szkolnych i ich wyposażenia oraz zbierali informacje na temat zakresu przeprowadzanych w szkołach prac remontowo-przygotowawczych.
Informacje pozyskano z 305 placówek nauczania i wychowania, co stanowi 61% szkół będących w ewidencji. Przeprowadzono 108 kontroli, natomiast w pozostałych przypadkach dyrektorzy przekazali informacje drogą pisemną.
Prace remontowo – przygotowawcze były prowadzone w 252 placówkach, w:
Najwięcej placówek przeprowadziło remonty sal dydaktycznych, poprawiano również stan sanitarno-technicznych bloków sportowych, zaplecza sanitarnego oraz bloków żywieniowych.
Zakres prac remontowych obejmował:
W 29 placówkach zrealizowano prace związane z rozbudową obiektów szkolnych. Prace objęły sale dydaktyczne (9), bloki żywieniowe (2), bloki sportowe (4) zaplecza sanitarne (3) oraz inne prace (11) dotyczyły m.in.:
Na terenie województwa lubuskiego po przerwie wakacyjnej oddano do użytku nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach.
W 239 placówkach tj. w 78% spośród szkół, od których uzyskano informacje na temat przygotowania do nowego roku szkolnego, przeprowadzono prace konserwatorsko-porządkowe polegające m.in. na: konserwacji mebli edukacyjnych, sprzątaniu pomieszczeń szkolnych i terenu wokół budynków, cyklinowaniu i lakierowaniu parkietów, przeglądzie i bieżącej naprawie urządzeń sanitarnych, uzupełnianiu oświetlenia, konserwacji bramek i innych konstrukcji na boiskach, oznakowaniu ciągów komunikacyjnych oraz terenu szkoły.
Zdecydowana większość szkół zakończyła prowadzone remonty, modernizacje i prace porządkowo-konserwatorskie przed rozpoczęciem roku szkolnego. W 13 placówkach prace remontowe zakończą się do 30 września br., a w 12 placówkach będą kontynuowane podczas roku szkolnego. Spowodowane jest to realizacją długoterminowych przedsięwzięć w ramach zadań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, takich jak termomodernizacja budynków, czy modernizacja boisk szkolnych. W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu uczniów w szkole dyrektorzy zapewnili, iż miejsca objęte pracami remontowymi będą zabezpieczone przed dostępem uczniów (wyłączenie z użytkowania, odgrodzenie ściankami remontowymi, umieszczenie tablic informacyjnych, reorganizacja pracy szkoły) oraz prowadzony będzie wzmożony nadzór nauczycieli.
Podsumowanie:
Placówki szkolne na terenie województwa lubuskiego w większości zostały dobrze przygotowane w zakresie sanitarno-higienicznym i technicznym do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2014/2015. Przeprowadzono wiele remontów i prac konserwatorsko-porządkowych, które wpłynęły na poprawę warunków pobytu uczniów w szkołach. Nadal jednak, z uwagi na ograniczoną ilość środków finansowych, w wielu przypadkach wykonywane są głównie prace wynikające z zaleceń i obowiązków nałożonych decyzjami administracyjnymi. Należy podkreślić, iż informacje na temat aktualnego stanu placówek oświatowo-wychowawczych i stwierdzanych w nich nieprawidłowości są na bieżąco przekazywane do wiadomości właściwych w sprawie organów prowadzących.
Kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży WSSE
mgr Agnieszka Woźniczka
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.