2014-09-16, Mija dzień
Siedem zgłoszeń o skażonej wodzie tylko od początku września, kilka podobnych w sierpniu i w lipcu. Jakość wody w wodociągach na terenie województwa lubuskiego budzi poważne zastrzeżenia. Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch zobowiązał wojewódzkiego inspektora sanitarnego Dorotę Konaszczuk do podjęcia zdecydowanych działań.L
Żary, Kożuchów, Drezdenko, Strzelce Krajeńskie, Sieniawa i Lubniewice to tylko niektóre z miejscowości, na terenie których lub w pobliżu których wyniki kontroli wody dały negatywny wynik jeśli chodzi o jej czystość i obecność bakterii. Najczęściej woda skażona jest bakteriami coli i w zależności od ilości wykrytych bakterii inspektor sanitarny decyduje o zamknięciu ujęcia lub warunkowego pozwolenia na używanie wody po jej przegotowaniu.
Tylko we wrześniu br. do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dotarło 7 komunikatów o nieprzydatności wody do spożycia:
3x z powiatu strzelecko-drezdeneckiego (Słowin, Gilów i Strzelce Krajeńskie),
Łącznie od maja do września br. z powodu awarii wodociągu i czasowego ograniczania spożycia i używania wody, bez dostępu do niej pozostawało ok. 3 tysięcy mieszkańców województwa.
Woda skażona bakteriami coli może wywołać u człowieka szereg objawów chorobowych: nudności zawroty głowy, zatrucia pokarmowe i inne poważniejsze zakażenia układów moczowego i pokarmowego.
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch oczekuje zdecydowanych działań powiatowych inspekcji sanitarnych i gospodarzy gmin, którzy najczęściej są również administratorami ujeść wody i wodociągów, by liczbę przypadków skażenia wody możliwie zminimalizować.
Podczas spotkania z szefową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, Dorotą Konszczuk, wojewoda poprosił o przygotowanie planu działań naprawczych. - Informacje o skażeniu wody najczęściej pochodzą z małych wodociągów, które obsługują niedużą liczbę mieszkańców, niemniej jednak zależy nam na zdrowiu i życiu każdego Lubuszanina - podkreślił w czasie spotkania wojewoda Jerzy Ostrouch.
Do czwartku, 18 września br. dyrektor WSSE ma przygotować ”Raport o bezpieczeństwie wody przeznaczonej do spożycia na terenie województwa lubuskiego”.
Raport będzie sporządzony w oparciu o wyniki kontroli wewnętrznych poszczególnych wodociągów oraz w kontekście działań naprawczych podejmowanych przy poszczególnych ujęciach wody.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubuskiego, zaostrzone zostały procedury kontroli jakości wody w wodociągach w Lubskiem. To skutek sytuacji z ubiegłego roku, gdy kilka tysięcy osób z Drezdenka i okolic zostało bez dostępu do bieżącej wody, bo doszło do skażenia bakteria coli. Zgodnie z rozporządzeniem kontrole wewnętrzne przeprowadzane są na bieżąco, tak by natychmiast wyeliminować potencjalną przyczynę i źródło skażenia.
Lubuski Urząd Wojewódzki
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.