2014-09-17, Mija dzień
Takiej nagrody gorzowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w swej kolekcji jeszcze nie miało. Co roku podczas spotkania eksploatatorów tłoczni AWALIFT, spółki Corol będącej jednym z Diamentów Forbesa, wyróżniającej się nowej tłoczni przyznawany jest tytuł Miss. W tym roku tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowana została tłocznia wybudowana w ramach projektu ,,Uporządkowanie gospodarki wodno–ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG 6’’.
Tłocznia jest elementem realizowanego projektu budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w zachodniej części miasta obejmującej osiedla Mysliborskie Północne i Południowe na podstawie umowy z Przedsiębiorstwem Inżynierii Środowiska ,, EsKO’’ S. C. z Zielonej Góry . Inwestycja powstaje na terenie dawnego poligonu, gdzie w przyszłości mają powstać osiedla domów wielo i jednorodzinnych, skwery, tereny zielone itp. uwidocznione w zatwierdzonym już miejscowym planie zagospodarowania terenu. Projekt sieci i lokalizacja tłoczni zgodna jest z tym planem a sieci prowadzone są głównie w pasach drogowych lub na terenach działek, na których zgodnie z planem umożliwią uzbrojenie terenu z zachowaniem wymaganych odległości od zabudowy, malej architektury i innych sieci technicznych. Realizowane przedsięwzięcie wybiega więc daleko w przyszłość.
Kanalizacja sanitarna na tym terenie opiera się na grawitacyjno – tłocznym układzie sieci. W skład systemu wchodzi tłocznia ścieków zlokalizowana na działce nr 1811 w rejonie placu Polskiego, która przetłaczać będzie ścieki do studni rozprężnej skąd dostawać się one będą do kanalizacji sanitarnej przy ul. Londyńskiej. W przypadku dwóch nieruchomości o charakterze usługowym położonych szczególnie niekorzystnie przewidziano przydomowe przepompownie ścieków. W studniach rozprężnych przewidziano biofiltry w celu neutralizacji odorów. Nieprzyjemne zapachy neutralizowane będą przez mikroorganizmy znajdujące się we wkładach filtrów. Materiał filtracyjny wykonany jest z poddanego specjalnej obróbce naturalnego drewna z korzeni drzew. Technologia ta pozwala na prawidłowe działanie filtra w okresie od 3 do 7 lat.
Nagrodzoną tłocznie ścieków PS 1 zaprojektowano jako podziemną komorę z kręgów betonowych wyniesioną 30 cm nad powierzchnię terenu w celu zapobieżenia ewentualnym uszkodzeniom eksploatacyjnym. Ścieki dopływają kamionkowym kanałem grawitacyjnym zakończonym wejściem ze stali kwasoodpornej. Komorę przykrywa płyta żelbetowa z dwiema pokrywani antywłamaniowymi stanowiącymi otwory montażowy i włazowy. W komorze przepompowni działa kompletna tłocznia ścieków wyposażona w zespół pomp pracujących naprzemiennie w układzie pompa podstawowa plus pompa rezerwowa zwanym 1 + 1. Pompy o wydajności 32, 3 l/sek, wysokości podnoszenia słupa wody Hp 33, 06 m napędzane silnikami o mocy 18, 5 KW przy 1500 obr/min zapewnia właściwą pracę układu zarówno w początkowym etapie zasiedlania projektowanego Osiedla Myśliborskiego jak i dla dalszych inwestycji przewidzianych w planie zagospodarowania. W początkowym okresie eksploatacji poziom załączania pomp zostanie obniżony w stosunku do standardu. Zarówno w dopływie jak i i na króćcu tłocznym zainstalowano zasuwy odcinające DN 300 i DN 150.
W przepompowni zaprojektowano wentylację grawitacyjno – mechaniczną. Wywiew realizowany jest przez włazy wentylowane i rurę wywiewną a nawiew również przez rurę ze stali nierdzewnej zakończoną kominkiem. Odpowietrzenie zbiornika tłoczni realizowane jest rurociągiem zakończonym kominkiem wentylacyjnym. Wszystkie kominki wyposażone są we wkłady filtracyjne z węgla aktywowanego.
W celu zabezpieczenia tłoczni ścieków przed przerwami w dopływie prądu zastosowano stacjonarny agregat prądotwórczy z wodnym systemem chłodzenia o mocy 47 kW. Agregat zlokalizowany został w budynku obok tłoczni mieszczącym również dyspozytornie.
rar
fot. Tomasz Kowaluk
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.