2014-09-26, Mija dzień
Poradnia Edukacji Dorosłych w Gorzowie zajmuje się doradztwem edukacyjnym. Po pierwszych miesiącach jej działania okazało się, że projekt był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W tamtym roku poradnia wsparła około 400 osób, wśród których było wiele niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych. W tym roku doszli kolejni. Jest jeszcze szansa na skorzystanie z pomocy poradni, ale to już ostatnie miejsca, ostatni czas, by się zgłosić.
Z usług doradczych może skorzystać każda osoba, która mieszka w Gorzowie i skończyła 50 rok życia a nie przekroczyła 64 lat lub jest niepełnosprawna. W tym ostatnim przypadku powinna ukończyć 18 lat a nie przekroczyć 64. Poradnia daje szansę odnalezienia się na rynku pracy i nie chodzi tu o zwykłe pośrednictwo Efektem porad jest przedstawienie każdej z osób konkretnie do niej dopasowanej ścieżki edukacyjnej. Osoby, które będą chciały skorzystać z zaproponowanej ścieżki otrzymają również pomoc w nawiązaniu kontaktu z instytucjami i firmami szkoleniowymi prowadzącymi kursy i inne formy dokształcania w wybranej dziedzinie. Dotąd najwięcej osób skorzystało z kursów językowych i poszerzyło wiedzę dotyczącą obsługi komputerów. Wielu zdało sobie sprawę, że uparte poszukiwanie miejsca pracy w zawodzie dotychczas wykonywanym było błędem ponieważ w latach aktywności przynosił on jedynie jakieś dochody lecz nie dostarczał żadnej satysfakcji. Tymczasem po skorzystaniu z porad brokera i ukończeniu kursu udało się znaleźć pracę przynosząca zarówno zadowolenie jak i dochody.
Wszystko opiera się na starej idei kształcenia ustawicznego. Zwykle nasi rodacy po zakończeniu tzw. edukacji formalnej rzadko poszerzają swoją wiedzę. Tymczasem umiejętności zdobyte na rozlicznych kursach lub szkoleniach mogą bardzo wzbogacić życie prywatne jak również wpłynąć na karierę zawodową. Dzięki kursom otwiera się szansa na ciekawszą pracę lub na pracę w ogóle. Tym bardziej, że beneficjenci często sami głęboko wierzą w to, że są grupą wykluczoną z życia zawodowego i jedna z największych przeszkód w powrocie do kariery zawodowej kryje się w ich psychice. Dlatego celem poradni jest nie tylko upowszechnienie kształcenia dorosłych lecz również zmiana nastawienia psychicznego.
Beneficjenci mogą w trakcie spotkań z tzw. brokerem edukacyjnym dowiedzieć się o swoich możliwościach na rynku pracy, wybrać odpowiednią ścieżkę edukacyjną. Broker poinformuje również o dostępnej ofercie edukacyjnej. Indywidualne preferencje zostaną sprecyzowane na podstawie zebranych informacji i odpowiednich testów.
Drugą formą jest doradztwo grupowe polegające na zajęciach psychoedukacyjnych, w wyniku których beneficjenci uczą się radzenia w trudnych sytuacjach związanych z ich indywidualną ścieżką edukacyjną. Chodzi przede wszystkim o radzenie sobie ze stresem, poprawę komunikacji, zarządzanie własnym czasem i rozmową z pracodawcą. W efekcie spotkania te mają w sobie nieco terapii grupowej.
Beneficjenci mogą również korzystać ze stanowiska komputerowego, na którym mogą zapoznać się z bieżącym informatorem edukacyjnym lub przejrzeć prasę codzienną.
Obecnie poradnia posiada bardzo szeroką ofertę szkoleń z przeróżnych dziedzin. Można na nich poznać m.in. zaawansowany poziom obsługi programu MS EXCEL, zdobyć uprawnienia ratownika medycznego, pracownika odnawialnych źródeł energii, skończyć kurs w zakresie prawa pracy itp. Na rozpoczynających się kursach są jeszcze miejsca, wystarczy skontaktować się z Poradnią Edukacji Dorosłych w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Targowej 9, pokój 205 tel. 95 738 00 61 tel. kom. 882 001 782
Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16. 00.
rar
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.