2014-10-01, Mija dzień
Zakończyło się trwające dziewięć dni głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy oddali ponad 50 tysięcy głosów.
- Mieszkańcy mieli prawo głosować na 121 zgłoszonych i zweryfikowanych zadań – przypomina wiceprezydent miasta Stefan Sejwa. – Zainteresowanie głosowaniem przeszło najśmielsze oczekiwania i było ponad trzykrotnie wyższe niż w poprzednim roku. Nie jesteśmy w stanie w tej chwili podać dokładnej liczby, ponieważ drogą elektroniczną otrzymaliśmy 2.811 e-maili z kartami, a wiadomo, że jeden może zawierać kilka, kilkanaście zgłoszeń. Do tego wydaliśmy 48 tysięcy kart papierowych. Od poniedziałku czeka nas wielkie liczenie i zapewne będziemy musieli zaangażować do tego wielu pracowników z rożnych wydziałów, gdyż ostateczne zakończenie prac nad budżetem musimy zamknąć do 15 października – tłumaczy.
Urzędnicy zaczną nie tylko liczenie głosów, ale także muszą sprawdzić prawidłowość oddanych na kartach głosów. Po zakończeniu liczenia zespół konsultacyjny sporządzi protokół zawierający liczbę osób uczestniczących w konsultacjach, liczbę oddanych głosów ważnych i nieważnych oraz podział głosów na poszczególne zadania. Protokół z konsultacji zostanie przekazany prezydentowi miasta i opublikowany na miejskiej stronie internetowej. Efektem kończącym prace będzie ujęcie w projekcie budżetu na 2015 rok po jednym zadaniu, które otrzymały najwyższą ilość głosów w poszczególnych rejonach, a następnie zadania, które mają kolejno najwyższą ilość głosów ze wszystkich zadań poddanych pod głosowanie niezależnie od rejonu, aż do wyczerpania pieniędzy przeznaczonych na ten cel w projekcie budżetu miasta. Pojawia się jednak pytanie, jakiej wielkości będzie budżet obywatelski na przyszły rok? Prezydent Stefan Sejwa nie chciał się na ten temat szczegółowo wypowiadać, ale nie skreślałby żadnej pojawiającej się w kuluarach opcji, choćby ze względu na bardzo duże zainteresowanie gorzowian tą formą podziałów środków na drobne inwestycje.
- Swoją aktywnością w głosowaniu mieszkańcy na pewno zasłużyli na to, żebyśmy starali się przeznaczyć na budżet obywatelski jak najwyższą kwotę. Cały czas trwają prace nad konstrukcją nowego budżetu i pula przeznaczona na cele obywatelskie nie została jeszcze doprecyzowana. Trzeba jednak pamiętać, że musimy trzymać się określonych reżimów finansowych. Dlatego nie chcę spekulować tu, czy będzie to półtora, dwa czy trzy miliony złotych – dodał.
RB
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.