2014-10-05, Mija dzień
Z miliona mieszkańców województwa lubuskiego około 3 tysięcy rocznie dowiaduje się, że ma raka. Co cztery godziny lekarze stwierdzają zgon. Ale tak być nie musi. Dlatego 4 października w Światowym Dniu Onkologii Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zorganizował „białą sobotę”. Wzięło w niej udział blisko setka osób.
- Wiele osób unika lekarza i w konsekwencji do specjalisty przychodzi zbyt późno. Czasem dopiero wtedy, gdy nie ma już ratunku i możemy tylko zmniejszać ból. Chcemy przekonać wszystkich, że warto dbać o swoje zdrowie. Wcześnie wykryta choroba daje szansę na wyleczenie – przekonywał Mariusz Stępień – ginekolog, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Na zainteresowanych problematyką nowotworową czekali: Ewa Nowak - onkolog, Piotr Bielecki - chirurg onkolog, Mariusz Stępień - ginekolog oraz Agnieszka Sikorska - dietetyk.
Jedną z osób, które skorzystały z obecności specjalistów był p. Henryk z Gorzowa.
- Na zadbanie o siebie zwykle nie ma czasu. Zobaczyłem plakaty zachęcające do wzięcia udziału w Światowym Dniu Onkologii. Przyszedłem rozwiać swoje wątpliwości. To dobrze, że była na to szansa. Teraz wiem co mam robić i do jakiej poradni się zgłosić – powiedział tuż po konsultacji.
Rak to nie wyrok przekonywały dziś panie, które z chorobą nowotworową zetknęły się wiele lat temu. Barbara Rusek od 13 lat żyje z wyłonioną stomią, Bożena Ambroży – od 23 lat bez jednej piersi. Obie aktywnie działają w stowarzyszeniach, uczą jak żyć i przywracają nadzieję innym.
- Zanim trafiłam do lekarzy przez kilka miesięcy próbowałam leczyć się sama. Na badanie zgłosiłam się prawie w ostatniej chwili. Po usłyszeniu diagnozy, że to rak złośliwy pochodzenia polipowego nie załamałam się, postanowiłam, że nie poddam się i okiełznam tę chorobę – mówi dziś pani Barbara. – Dziś namawiam wszystkich na regularne wizyty u lekarzy. Być może nie uda się uratować wszystkich, ale u wielu zdecydowanie zwiększy szansę na wyleczenie.
Promocję na badania krwi, które mogą wykryć pierwsze objawy choroby przygotował Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej. Pakiet badań obejmujący badania moczu, krwi (w tym glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, a dla panów także czynnika PSA, który może wskazać na obecność choroby prostaty) można było wykonać z 30% upustem.
W zapobieganiu chorobom nowotworowym bardzo ważny jest styl życia i sposób odżywiania.
- Europejski Kodeks Walki z Rakiem zaleca aktywność fizyczną i spożywanie przynajmniej pięciu porcji owoców i warzyw dziennie mówi Anna Kardasz – koordynator Programu Pierwotnej Prewencji Nowotworów na województwo lubuskie. – Naprawdę nie trzeba wiele wysiłku, a efekty mogą być zbawienne.
Porad żywieniowych udzielała dziś Agnieszka Sikorska – dietetyk .
- Zgłosiło się sporo osób, które pytały co, jak i w jakich ilościach jeść, by nie zaszkodzić, a pomóc organizmowi. Dobrze, że ludzie o to pytają, bo to świadczy o tym, że coraz więcej uwagi poświęcamy temu co trafi na nasze talerze. A bardziej świadome, to bardziej zdrowe społeczeństwo – powiedziała pani dietetyk.
Każdy uczestnik „białej soboty”, który korzystał z konsultacji lekarskich otrzymywał ankietę dotyczącą swoich uwarunkowań genetycznych. Jej celem jest wykrycie zagrożenia nowotworowego na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych.
Agnieszka Wiśniewska
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.