2014-10-14, Mija dzień
W najbliższą sobotę rusza kolejny polsko-niemiecki projekt kulturalno-kulinarny realizowany przez Stowarzyszenie Szeroki Kąt Widzenia. Landsberg/Gorzów – miejsce pamięci, to będzie cykl spotkań ze świadkami historii przymusowo przesiedlonymi po 1945 roku.
Bohaterami cyklu 4 spotkań będą Polacy i Niemcy – dawni mieszkańcy Landsberga i polscy repatrianci, którzy po 1945 roku osiedlili się w Gorzowie. Będą oni opowiadać o sobie, swojej historii i doświadczeniu przez pryzmat Landsberga/Gorzowa - miejsca pamięci.
Wychodząc z założenia, że językiem uniwersalnym, jest język smaku, a miejscem, przy którym wszyscy czują się bezpiecznie, łatwo topią się lody i nawiązuje porozumienie, jest stół, organizatorzy planują wykorzystać potrawy i smaki zapamiętane przez naszych bohaterów z dzieciństwa – jako klucz do ich opowieści i wspomnień. Jednak najważniejszym elementem seminariów będzie dzielenie się historią, poznawanie losów Polaków i Niemców przez pryzmat indywidualnego doświadczenia.
Pierwszym bohaterem spotkania w Łubu Dubu będzie Herbert Schimmel z Seelow. Pan
Herbert jest emerytowanym nauczycielem. Wcześniej pracował jako stolarz. Z pasją uprawiał też lekką atletykę; głównie skok o tyczce. W tej dziedzinie był również sędzią; często angażował się w wydarzenia związane z tym sportem. Zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.
x
z
Menu na spotkania:
- placki twarogowe (Quarkkäulchen),
- puree z grochu z kaszanką (Erbsenpüree mit Blutwurst),
- placki ziemniaczane z renetą landsberską (Kartoffelpuffer mit Landsberger Renette).
Pierwsze spotkanie w klubie Łubu Dubu w sobotę (18 października) o 12.00. Projekt jest dofinansowany przez Euroregion Pro Europa Viadrina. Rezerwacja: biuro@lubudubu.com.pl
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.