2014-10-24, Mija dzień
W dniu 21 października 2014r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze Delegatury ABW w Zielonej Górze zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem olejem napędowym. Przedmiotem jej działania były oszustwa podatkowe na szkodę Skarbu Państwa w kwocie co najmniej 100 milionów złotych. Wtorkowe czynności przeprowadzono w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie całego kraju, w wyniku czego zatrzymano 5 osób i zabezpieczono kwotę ponad 40 milionów złotych wraz z mieniem o znacznej wartości , w tym luksusowymi pojazdami i biżuterią.
Jak wynika ze śledztwa, które od 2013r. prowadzi Delegatura ABW w Zielonej Górze pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., na terenie Polski oraz wybranych państw Unii Europejskiej założona została grupa przestępcza, której celem były oszustwa popełnione w związku z handlem paliwami powodujące dla Skarbu Państwa straty z tytułu wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT, w kwocie nie mniejszej niż 100.000.000 złotych a korzyści z popełnionych przestępstw przysporzyły sprawcom wielomilionowych dochodów.
Mechanizm przestępczy polegał na wprowadzaniu na polski rynek paliw płynnych poprzez tzw. zarejestrowanych odbiorców, a następnie jego sprzedaży do kolejnych podmiotów na terenie Polski, powołanych wyłącznie do udziału w przestępstwie i funkcjonujących bez potwierdzenia prowadzonych przy swoim udziale transakcji stosownymi dokumentami sprzedaży.
Na podstawie dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy ABW popartych informacjami Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Kontroli Skarbowej, dotychczas przeprowadzono przeszukania w ponad stu miejscach na terenie całego kraju, do sprawy zatrzymano łącznie 36 osób i zabezpieczono mienie o wartości 5.400.000 złotych. Czynności te objęły zarówno miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jak i miejsca zamieszkania osób podejrzanych.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz prania pieniędzy za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności Nadto dwóm podejrzanym ogłoszono zarzuty zorganizowania i kierowania grupą przestępczą za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich zastosowano tymczasowe aresztowanie.
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie
Dariusz Domarecki
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.