2014-10-27, Mija dzień
W gorzowskiej podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powoli wyczerpują się proste możliwości rozwoju. I nie chodzi wcale o niższe ulgi podatkowe, jakie obowiązują od kilku miesięcy, czy też o brak ziemi pod kolejne inwestycje.
Po prostu przy bezrobociu sięgającym w mieście około 7% coraz trudniej o pracowników. Dlatego wiele firm działających w strefie szuka ludzi do pracy w sąsiednich bliższych i dalszych miejscowościach.
Myśląc więc o dalszym rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej, ale i rozwoju gospodarczym terenów o dużym potencjale zarząd KSSSE stale zabiega o powiększenie zasięgu swojego działania nie tylko w woj. lubuskim, ale również w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem. Szczególnie tam, gdzie potencjalni inwestorzy mogą znaleźć dla siebie dogodne warunki w zakresie infrastruktury, logistyki oraz właśnie możliwości pozyskania kadr pracowniczych. W naszym regionie kolejnym takim miejscem są okolice Drezdenka, gdzie właśnie na podstawie rządowego rozporządzenia powstaje nowa podstrefa. Tereny podstrefy obejmują około 7 ha gminnych gruntów na wylocie z Drezdenka w kierunku Międzychodu. Według założeń na terenach włączonych do strefy w ciągu najbliższych kilku lat może powstać ponad 4 tys. nowych miejsc pracy i ok. 900 w jej otoczeniu. Zaś planowane nakłady inwestycyjne mogą wynieść ok. 1,3 mld zł. Oczywiście potrzeba na to czasu, bo najpierw konieczne jest uzbrojenie tego terenu w niezbędną infrastrukturę, a to wymaga pieniędzy i pracy. Już jednak pojawiają się pierwsi potencjalni inwestorzy, którzy widza tu szansę dla siebie.
Kostrzyńsko Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od 1997 roku z sukcesem wspiera i obsługuje inwestorów krajowych i zagranicznych, dzięki czemu nie tylko nasz region rozwija się gospodarczo. KSSSE jest najszybciej rozwijającą się polską specjalną strefą ekonomiczną, zarówno pod względem finansowym, jak i terytorialnym. Obecnie jest to jedna z największych stref w Polsce. Jej atutem są atrakcyjne tereny przemysłowe, idealne pod inwestycje typu greenfield, czyli jako forma bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Inwestycje greenfield podejmowane są przez firmy, które finansują utworzenie w kraju docelowym zupełnie nowej jednostki poprzez budowę obiektów, instalowanie urządzeń i uruchamianie działalności gospodarczej. Inwestycje tego typu są preferowane, gdy proces produkcji jest pracochłonny lub gdy produkty firmy macierzystej są szeroko znane w kraju docelowym.
zet.
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.