2014-12-11, Mija dzień
Odbyła się konferencja podsumowująca projekt pod nazwą Poradnia Edukacji Dorosłych. Podczas realizacji projektu pomocą w aktywizacji zawodowej objęto ponad 640 osób, mimo ze zakładano wcześniej, iż grupa ta nie będzie większa niż 600.
Okazało się, że zapotrzebowanie jest znacznie większe niż zakładano, a wykreowani przez program brokerzy edukacyjni mają pełne ręce pracy.
– Przystępując do projektu wymagano pracy z 500 osobami, myśmy założyli o setkę więcej co i tak okazało się za mało – mówił Jan Koniarek koordynator projektu. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa ze środków programu Kapitał Ludzki realizowany był w 49 powiatach. W każdym z nich nieco inaczej ponieważ realizowały go różne podmioty, a trafiać miał do różnych grup docelowych. Realizację poprzedzono wnikliwym rozpoznaniem potrzeb każdego z powiatów. Badania wykazały, że na terenie Gorzowa grupą o największym wykluczeniu zawodowym są osoby w wieku ponad pięćdziesięciu lat oraz niepełnosprawni. Głównie z nimi pracowali tzw. brokerzy edukacyjni. Praca ta rozpoczynała się od rozpoznania możliwości i predyspozycji osoby poszukującej pracy. Pozwalało to uniknąć kierowania na kursy, po których zostaje jedynie dyplom ukończenia.
– Nie jest tajemnicą, że istnieje grupa osób, która kolekcjonuje dyplomy. Kończą one wiele różnych kursów a pracy i tak nie mogą znaleźć. Nasz projekt uwzględniał zarówno predyspozycje konkretnych osób jak i potrzeby rynku pracy – mówił Jan Koniarek. Ponadto osoby realizujące projekt zdawały sobie sprawę z marketingu edukacyjnego i jego negatywnych skutków. Najlepszym tego przykładem są często odpłatne kursy organizowane przez wiele prywatnych szkół i uczelni, które mają efektowne nazwy a naprawdę nic nie dają chociażby z powodu braku certyfikacji szkoły. Poradnia Edukacji Dorosłych dążyła do zmiany tej sytuacji. Brakowało koniecznych do pracy materiałów i należało samemu je opracować. Powstał Informator Edukacyjny, opracowano ścieżki postępowania, nawiązano współpracę z wieloma instytucjami co zaowocowało powstaniem bogatej bazy danych i strony internetowej www. szkolenialubuskie.pl, z której można się dowiedzieć m. in o kursach zawodowych organizowanych w naszym województwie. Powszechnie wyrażano żal , że poradnia nie powstała już 2007 roku. Być może dzisiaj sytuacja na gorzowskim rynku pracy wyglądała by nieco inaczej.
O tym, że unijne pieniądze na aktywizację zawodową będą pojawiać się nadal mówiła zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Małgorzata Jażdżewska. Wspominała swój ostatni pobyt w Brukseli i o tym jak się zdziwiła głęboką wiedzą członków komisji na temat rynku pracy województwa lubuskiego. Priorytetem edukacyjnym w latach 2015 do 2020 będzie szkolnictwo zawodowe, na którego wsparcie Unia przeznaczy niemal 39, 5 mln euro. Edukacja przedszkolna dofinansowana zostanie kwotą 15 mln a nieźle już funkcjonujące kształcenie ogólne kwotą ponad 11,8 mln . Wsparcie kształcenia ustawicznego realizowane będzie kwota niemal 7,6 mln euro. Zachęcała przy tym do zainteresowania się również programami wykraczającymi poza nasze województwo, które mogą również u nas przynieść bardzo pozytywne efekty. Opowiadając o kształceniu ustawicznym posłużyła się przykładami. Jej koleżanka ze Szwecji mimo, że skończyła już 60 lat ciągle poszukuje nowych aplikacji na swój sprzęt informatyczny oraz opanowuje kolejne języki obce. Natomiast jej druga koleżanka z Ukrainy mimo, że niedawno obchodziła 40 urodziny jest przeświadczona , że aktywne życie zawodowe przeminęło a przed nią tylko emerytura. Umiejętnie prowadzona edukacja dorosłych powinna zbliżyć nas raczej do Szwecji.
Podobne tematy występowały w kończącym konferencję interaktywnym wykładzie dr. Jana Przewoźnika. Udowodnił on niezbicie wszystkim obecnym, że zamiast marnować czas można chociażby opanować nuty i nieźle nauczyć się grać na gitarze, nie wspominając już o konkretnych osiągnięciach zawodowych.
Ryszard Romanowski
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 21.05.2025 r. od godz. 8:00 do godz. 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy Dywizjonu 303. Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony.