2015-01-06, Mija dzień
Ponad 6 tysięcy gorzowian pojawiło się na pierwszym pochodzie z okazji święta Trzech Króli. Orszak wyruszył z placu Grunwaldzkiego, przeszedł ulicami Mieszka I, Chrobrego i Sikorskiego na Stary Rynek, gdzie w ,,Gorzowskim Betlejem’’ Trzej Królowie pokłonili się Jezusowi, wręczając mu dary.
Tradycją jest, że corocznie 6 stycznia Orszak Trzech Króli wyrusza do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. W tym roku pochód przeszedł w ponad 330 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicą. Gorzowianie dopiero pierwszy raz mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i trzeba przyznać, że zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwanie.
- Cieszę się, że tak licznie przybyliście na ten pochód, bo to pokazuje, jaką fajną jesteśmy wspólnotą. Bardzo nam brakowało takich spotkań i mam nadzieję, że od teraz corocznie będziemy razem kultywować święto Trzech Króli – powiedział prezydent miasta Jacek Wójcicki.
Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli ks. biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dr Stefan Regmunt, który akurat dzisiaj obchodził jubileusz 20-lecia nadania sakry biskupiej oraz właśnie prezydent Jacek Wójcicki. Wśród organizatorów pochodu znalazły się liczne stowarzyszenia, parafie, przedszkola i młodzież szkolna. W trakcie przemarszu zebrani mogli obejrzeć historyczne inscenizacje, m.in. spotkanie z Herodem i jego dworem, a także pośpiewać kolędy. Całość wypadła znakomicie i organizatorzy nie kryli radości, że włożona praca w jak najlepsze przygotowanie widowiska zaprocentowała znakomitą oprawą oraz frekwencją, co widać na załączonych poniżej zdjęciach.
RB
Wykonawca budowy pierwszego etapu północnej obwodnicy Gorzowa planuje rozpoczęcie prac przygotowawczych, które spowodują konieczność zawężenia części jezdni ul. Górczyńskiej.