2015-02-18, Mija dzień
Do końca czerwca mają zakończyć się prace remontowe w dawnym budynku akademika przy ul. Orląt Lwowskich, gdzie od nowego roku akademickiego siedzibę znajdzie wydział fizjoterapii ZWKF.
Historia modernizacji wydziału ciągnie się już od pięciu lat. Jak przypomina Zdzisław Adach, dziekan gorzowskiego ZWKF, już w 2011 roku była szansa na przenosiny studentów do nowoczesnego budynku, ale zawiódł poprzedni inwestor. Najpierw nie dotrzymywał terminów, a kiedy uczelnia zerwała umowę z wykonawcą i przeprowadziła inwentaryzację zrobionych prac okazało się, że niektóre nie zostały zrealizowane, choć firma wzięła za to pieniądze. Sprawa trafiła nawet do prokuratury.
Potem nastąpił przestój w pracach, gdyż poznański AWF popadł w tarapaty finansowe, tracąc m.in. dotację unijną, z której miano pokryć połowę kosztów modernizacji. Pozostałe środki zapewniało ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Zielone światło zapaliło się w ubiegłym roku, kiedy to władze Gorzowa zdecydowały się na odkupienie od AWF stadionu lekkoatletycznego przy ul. Wyszyńskiego i hali sportowej przy ul. Słowiańskiej za 7 mln złotych. Pieniądze te od razu skierowano na dalszy remont obiektu.
Realizacją inwestycji od listopada 2014 roku zajmuje się firma Skanska a kierownik budowy Marcin Małycha jest zadowolony z przebiegu prac.
– Inwestycję przejęliśmy po poprzednim wykonawcy i nasze pracę zaczęliśmy od sprawdzenia wszystkich instalacji – opowiada. – W tej chwili znajdujemy się na etapie prac wykończeniowych. Uruchomiliśmy centralne ogrzewanie, szpachlujemy ściany, malujemy, układamy płytki w pomieszczeniach sanitarnych. Jednocześnie montujemy wentylację instalacji mechanicznej. Niedługo zaczniemy podwieszać sufity, montować stolarkę drzwiową, parapety i wykładziny PCV. W sumie w budynku mamy ponad 300 pomieszczeń i nad ich remontem codziennie pracuje od 50 do 60 pracowników – dodaje.
To nie wszystko, gdyż w planie jest także zagospodarowanie terenu pomiędzy głównym budynkiem ZWKF a remontowanym. Przestrzeń ta zostanie zrobiona na wzór ogrodu francuskiego. Znajdą się tam alejki, klomby, fontanny i tysiące krzewów. Ogród ten ma stanowić miejsce relaksu dla studentów.
– Cieszę się, że w nowy rok akademicki wejdziemy bogatsi o wyremontowany budynek i studenci na wydziale fizjoterapii będą uczyli się w super nowoczesnych warunkach. Liczymy przez to na poszerzenie liczby studentów na tym wydziale i poważnie myślimy o utworzeniu studiów drugiego stopnia – mówi prof. Jerzy Smorawiński, rektor poznańskiego AWF.
Dziekan Zdzisław Adach dodaje, że w życiu uczelni jest to znaczący krok w drodze do poprawy warunków kształcenia.
- Tak naprawdę przez pięć lat utrzymujemy prowizorkę dla fizjoterapii, bo już w drugim roku istnienia tego kierunku liczyliśmy na kompleksowy remont i przenosiny do dawnego akademika. Nastąpiło spore opóźnienie, ale najważniejsze, że zmierzamy ku tej przeprowadzce – cieszy się dziekan.
Kierownik budowy Marcin Małycha nie kryje, że przed załogą stoi duże wyzwanie, gdyż czasu jest coraz mniej a pracy nadal dużo. Zapewnia jednak, że termin nie zostanie przekroczony.
- Aura nam sprzyja, prace toczą się na wszystkich kondygnacjach i już powoli od najwyższego piętra będziemy zamykać poszczególne pomieszczenia. Najważniejsze, że standard wykończenia jest naprawdę wysoki. Posadzki i lamperie wykonywane są w okładzinach z płyt kamiennych, elewacja jest z klinkieru, płyt kamiennych i ze szkła. Cieszymy się, że studenci fizjoterapii będą mieli komfortowe warunki do nauki – podkreśla.
Władze uczelni realizują inwestycję, choć jeszcze nie mają podpisanej umowy z zarządem województwa marszałkowskiego na dofinansowanie remontu kwotą 8,5 mln złotych z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Rektor Jerzy Smorawiński głęboko wierzy w podpisanie tego kontraktu, choć nie rozumie, dlaczego pani marszałek Elżbieta Polak uzależnia zawarcie umowy od porozumienia się AWF z PWSZ w zakresie powołania akademii gorzowskiej?
– Zależy nam na jak najszybszym dogadaniu się z zarządem województwa, ale nawet w przypadku jakiś opóźnień, nie wpłynie to na realizację inwestycji w wyznaczonym czasie, gdyż mamy zabezpieczenie kredytowe. Co do akademii już wielokrotnie wspomniałem, że jesteśmy gotowi połączyć się z PWSZ, ale na rozsądnych zasadach. Jeżeli mamy natomiast zainwestować w fizjoterapię ze środków dydaktycznych naszej uczelni, wtedy pojawią się wątpliwości co do kontynuacji takiej współpracy – wyjaśnia.
RB
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 21 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy Dywizjonu 303. Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony.