2015-03-27, Mija dzień
Obchody Dnia Pioniera związane z 70-leciem budowy polskiej administracji w Gorzowie odbyły się dzisiaj w wielu miejscach z udziałem m.in. prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.
Prezydent Bronisław Komorowski po przyjeździe udał się najpierw do filharmonii, gdzie na zamkniętym spotkaniu z pionierami wygłosił przemówienie, w trakcie którego podziękował za zaproszenie do Gorzowa i powiedział m.in., że czuje osobisty związek z naszym miastem poprzez fakt, że mieszkała tu jego ciotka Zofia.
- Chylę głowę przed wszystkimi, którzy w okresie powojennym w całej Polsce Zachodniej, Polsce Północnej czy na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu, a także na Warmii i Mazurach przyłożyli rękę do zakorzenienia się polskiego życia. Chylę głowę przed wszystkimi, którzy pozwolili narodowi znaleźć swoje nowe miejsce, wyznaczone nam przez trudną historię – dodał prezydent.
Drugim punktem święta i wizyty prezydenta było spotkanie z pionierami oraz z mieszkańcami na placu Grunwaldzkim. Niestety, zainteresowanie mieszkańców tą wizytą było więcej niż skromne. Frekwencję na szczęście podniosła gorzowska młodzież, która stworzyła korowód mający przypominać pierwszych gorzowskich osadników przybywających jeszcze do Landsberga w 1945 roku. I ich stroje z tamtych lat, jak też sam przemarsz, mógł się naprawdę podobać.
- Uważam, że każda rocznica budowy polskości w naszym mieście powinna być odnotowywana, natomiast przy okazji jubileuszowych lat miasto mogłoby organizować większe wydarzenia – mówi Agata Gawłowicz z Zespołu Szkół Gastronomicznych. – To pozwoli jeszcze lepiej poznać naszą historię, choć większość ją zna z opowiadać dziadków. Mi przykładowo bardzo dużo o tym, jak żyli pionierzy w Gorzowie opowiadała babcia – podkreśliła.
W podobnym tonie wypowiada się Jakub, uczeń pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego. Jego zdaniem wcielenie się w gorzowskiego osadnika to nie tylko oddanie hołdu, tym których już wśród nas nie ma, ale to dobry sposób na lepsze zrozumienie historii z 1945 roku.
- Nie każdy może zna ją dokładnie, bo w szkole najczęściej uczymy się o ogólnej historii Polski, ale takie obchody jubileuszowe to dobry pretekst do tego, żeby lepiej poznać lata przybywania naszych dziadków na zachodnie ziemie – dodał.
Jedną z atrakcji na placu była… darmowa grochówka, ale również stojącą w pobliżu wojskowej kuchni wystawa zdjęć pokazująca Gorzów z dawnych i obecnych lat. Po jej obejrzeniu pan Bogdan Borysławski, który przebywa już na emeryturze, stwierdził że z sentymentem obejrzał zwłaszcza starsze fotografie.
- Pochodzę z Drohobycza, po wojnie przyjechałem z rodziną do Lipian, natomiast do Gorzowa przeprowadziłem się w 1965 roku – opowiada. – Zawsze uważałem, że Gorzów powinien obchodzić swoje święto zarówno 30 stycznia, jak i 28 marca. Dwie uroczystości w roku to nie jest dużo, a obie są ważne. Cieszę się, że na nasz jubileusz przyjechał prezydent Polski, podziwiam też pomysłowość i zaangażowanie się w nasze święto młodzieży – podkreślił.
Na placu pojawiły się również osoby, które nic nie wiedziały o jubileuszu, a przyszły tylko zobaczyć prezydenta. Najważniejszym punktem spotkania na placu Grunwaldzkim było uhonorowanie założycielki i szefowej Klubu Pioniera pani Zofii Nowakowskiej. Otrzymała ona zaszczytny tytuł honorowej obywatelki Gorzowa i nie kryła z tego powodu wzruszenia.
- To jest dla mnie ważne wyróżnienie i chciałabym podziękować przede wszystkim prof. Dariuszowi Rymarowi, gdyż on był wnioskodawcą. Cieszę się, że na przestrzeni ponad 50 ostatnich lat udało się zebrać bezpośrednio od osadników wspaniałe i bogate wspomnienia, dzięki którym możemy dzisiaj dużo ciekawych rzeczy opowiedzieć młodszym pokoleniom na temat budowy polskości w Gorzowie. Jedną z ciekawostek jest to, że już w 1945 roku starosta gorzowski Florian Kroenke zaproponował, żeby gorzowianie mogli podróżować do Warszawy… helikopterami. Wtedy tego pomysłu nie udało się zrealizować, ale myślę, że wciąż jest on aktualny – powiedziała ku dużemu rozbawieniu pani Zofia.
Ostatnim punktem wizyty prezydenta Komorowskiego było spotkanie z artystami Teatru im. Juliusza Osterwy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Robert Borowy
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 22 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy Gen. Roweckiego-Grota. Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony.