2015-04-16, Mija dzień
Nie będzie na razie likwidacji barierek znajdujących się przy torowisku przy ul. Chrobrego. Temat uciął prezydent Jacek Wójcicki, choć z takim pomysłem zgłosili się do niego radni z klubu Ludzie dla Miasta.
Radni w interpelacji z dnia 4 marca napisali m.in., że lokalni przedsiębiorcy z ul. Chrobrego oraz przecznic zgłaszają, że ich sklepy i punkty usługowe mogłyby prosperować lepiej, gdyby ulica Chrobrego była bardziej dostępna i przyjazna dla pieszych.
,,Początkowo proponujemy utworzenie co 40-50 metrów przejść dla pieszych pomiędzy prawą a lewą strony ulicy Chrobrego poprzez likwidację pojedynczych przęseł balustrad, aby stopniowo przyzwyczajać zarówno pieszych jak i kierowców tramwajów do innych warunków ruchu. Z czasem można przymierzyć się do całkowitej likwidacji barierek (…) – dalej czytamy w interpelacji.
Radni zwrócili uwagę, że obecnie tramwaje jeżdżący tą ulicą rozwijają spore prędkości, ale po zdjęciu ogrodzenia musiałby obowiązywać ich wolniejszy przejazd na odcinku 512 metrów, bo na takiej długości znajdują się barierki. Ponadto zmiana ta byłaby dobrym wstępem do rewitalizacji centrum i przywracania go mieszkańcom.
- Niestety, na razie temat ten zostaje zamknięty – nie kryje rozczarowania szefowa klubu radnych Marta Bejnar-Bejnarowicz. – Właśnie otrzymaliśmy informację, że odpowiedź na naszą interpelację jest negatywna. Komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego uznała, że byłoby to zbyt niebezpieczne, poza tym wymagałoby przebudowy krawężników. Osobiście uważam, że można ten temat rozwiązać. Oczywiście wcześniej należałoby przyzwyczaić motorniczych tramwajów do wolniejszej jazdy na tym odcinku. Nie jest to żaden problem. Taki tramwaj najwyżej minutę później przyjechałby na Piaski. Korzyścią zaś byłoby zyskanie większych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, bo klienci łatwiej mogliby przemieszczać się pomiędzy jedną a drugą stroną ulicy, a nie musieliby biegać dookoła. Prezydent nie musi brać pod uwagę opinii wspomnianej komisji, gdyż stanowi ona dla niego tylko ciało doradcze. Niestety, prezydent poinformował nas, że na razie nie widzi możliwości ściągnięcia tych barierek – dodaje.
RB
Podczas gdy na scenach Międzynarodowego Festiwalu Folk Farbor trwały występy, taneczna energia i barwy Senegalu dotarły także tam, gdzie nie każdy mógł wybrać się na festiwal.