2015-05-28, Mija dzień
29 maja (piątek) o godz. 16.00 w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107 Fundacja Czysta Woda wraz ze Wspólnotą Polską organizują spotkanie autorskie z Romanem Zygmuntem Brodowskim, poświęcone promocji książki pt. Sacrum – Profanum i... KRESY.
Roman Zygmunt Brodowski urodził się 2 marca 1959 r. w małym miasteczku Pszczółki (nieopodal Gdańska). Po ukończeniu szkoły podstawowej wyjechał do Bytomia, by tam kontynuować naukę w zawodzie mechanika, a następnie technika maszyn górniczych. Na początku 1982 r. opuścił Bytom, by osiedlić się w Żorach. Tam rozpoczął pracę w nowopowstałej kopalni „ZMP”.
Podczas stanu wojennego pisywał tzw. „ścianowce” – czyli utwory o charakterze patriotycznym, rozwieszane na murach kopalń oraz innych instytucji. W 1983 r. rozpoczął studia na wydziale nauk społecznych, kierunek religioznawstwo na Uniwersytecie w Katowicach. Zmuszony do wyjazdu, opuścił Polskę w 1986 r. Zamieszkał (wówczas) w Berlinie Zachodnim, w którym żyje, pracuje zawodowo i tworzy do dnia dzisiejszego.
Bierze czynny udział w życiu berlińskiej polonii. Współpracuje z miesięcznikiem polonijnym „Kontakty” oraz bawarskim „Po-prostu”. Współpracuje także z grodzieńską rozgłośnią radiową – redakcją programu polskojęzycznego. Jak sam o sobie mówi: „Jest Pszczółkowianinem, korzeniami sięgającym Kresów, ale przede wszystkim stara się być Polakiem kultywującym na obczyźnie nasze wspólne, polskie tradycje”.
Związany emocjonalnie z Kresami (zwłaszcza Grodzieńszczyzną), co roku odwiedza Grodno Lidę i oraz inne miasta naszych byłych kresów leżące na Białorusi, by tam na wieczorach poezji prezentować swoją twórczość. Zainicjował i prowadzi coroczne Międzynarodowe Wigilijne Spotkania Literackie, jakie odbywają się w Grodnie. Jest Honorowym Członkiem oddziału grodzieńskiego – Związku Literatów Białoruskich.
Od kilku lat pełni funkcję pełnomocnika na Niemcy Stowarzyszenia Pomocy. Organizuje na terenie Berlina jak i w części północno- zachodniej naszego kraju akcje pomocy na Wschód. Promuje w Niemczech polonijne zespoły dziecięce działające na Białorusi.
W twórczości jego znaleźć można zarówno wiersze liryczne, jak też o tematyce sakralnej, soc-politycznej, patriotycznej, utwory dla dzieci. W dorobku jego znajduje się wiele utworów prozatorskich. Odnajduje się w tzw. małych formach literackich jak opowiadania, eseje czy też impresje osobiste. Dotychczas ukazały się: „Apokryfy Broma” – wydanie broszurowe, „Poetycki Coctail” oraz „Sacrum – Profanum i... Kresy”.
Czy w Gorzowie jest szansa na wprowadzenie systemu identyfikacji koszy na śmieci? O taką możliwość zapytały prezydenta radne w trosce o czystość i estetykę miasta.