2015-06-11, Mija dzień
Agnieszka Stanisławska nie jest już zastępczynią prezydenta ds. społecznych. Została przesunięta na stanowisko sekretarza miasta, a jej miejsce zajmie 57-letni doświadczony samorządowiec Janusz Dreczka.
- Próbowaliśmy w dwóch konkursach wyłonić nowego sekretarza miasta, ale z różnych powodów nam to nie wyszło – mówi prezydent Jacek Wójcicki. – Taka sytuacja trwać dłużej nie mogła, gdyż urząd musi sprawnie funkcjonować. Dlatego uznałem, że warto poszukać odpowiedniego kandydata w naszym gronie. Szukaliśmy oczywiście osoby kompetentnej, spełniającej wymagania, a także dobrze zorganizowanej. Wybór padł na panią prezydent Stanisławską – wyjaśnia.
Do obowiązków sekretarza miasta należy:
1) zapewnienie sprawnego funkcjonowania Urzędu Miasta,
2) realizowanie przy współudziale Prezydenta i Zastępców Prezydenta polityki kadrowej i płacowej w Urzędzie Miasta,
3) współpraca ze Skarbnikiem Miasta i Dyrektorem Urzędu nad racjonalnym gospodarowaniem środkami osobowymi i rzeczowymi Urzędu Miasta,
4) realizowanie przy współudziale Prezydenta Miasta działań wynikających z obowiązku przestrzegania zasad BHP w Urzędzie Miasta,
5) zapewnienie koordynacji zadaniami Urzędu w sferach tego wymagających, w tym m.in. w sferze organizacji zadań z zakresu zamówień publicznych i nadzoru w sferze kontroli zarządczej,
6) współpraca międzynarodowa,
7) reprezentowanie Prezydenta Miasta w kontaktach z partiami politycznymi, radnymi, klubami radnych i innymi organizacjami,
8) współpraca z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego oraz innymi jednostkami administracji publicznej w tym Parlamentu RP oraz administracji rządowej.
W sytuacji odwołania Agnieszki Stanisławskiej z dotychczas pełnionej funkcji na powstały wakat prezydent postanowił powołać Janusza Dreczkę. Jest gorzowianinem od urodzenia, jak przypomina przyszedł na świat w jednym z domów przy ul. Mieszka I. Skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu – filia w Gorzowie oraz studia podyplomowe na wydziale prawa i administracji UAM w Poznaniu. Pracę rozpoczął w 1981 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Gorzowie jako wychowawca w internacie i nauczyciel wychowania fizycznego. Od 1988 r. był zatrudniony w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń, gdzie pracował jako pośrednik ubezpieczeniowy, a od 1990 r. był zastępcą dyrektora w Szkole Podstawowej nr 21. Od 1991 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie jako dyrektor wydziału infrastruktury społecznej, następnie jako zastępca dyrektora i dyrektor wydziału kultury sportu i turystyki oraz dyrektor wydziału organizacyjnego. Od 1999 r., po wejściu w życie reformy administracji publicznej i odejściu z pracy w Urzędzie Wojewódzkim, ponownie podjął pracę w PZU na stanowisku dyrektora inspektoratu w Strzelcach Krajeńskich. Od 2003 r., przez trzy lata, był głównym specjalistą administracyjnym ds. funduszy europejskich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W 2006 r. został powołany w kancelarii prezesa rady ministrów na doradcę premiera ds. organizacji pozarządowych i absorpcji środków Unii Europejskiej. Od 2007 do marca 2008 r. był dyrektorem oddziału Centrum Wars SA w Warszawie. Następnie pełnił funkcję pełnomocnika rektora ds. współpracy międzynarodowej w PWSZ w Gorzowie.
Od 2009 r. pracował w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu. Przekształcił tę jednostkę w spółkę prawa handlowego. Najpierw na stanowisku dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych, następnie jako prezes zarządu spółki i dyrektor lecznicy. Od 2013 r. pełnił funkcję dyrektora wydziału zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie.
Zainteresowania: twórczość literacka (wiersze, eseje, artykuły, felietony), przekłady literatury rosyjskiej i niemieckiej na j. polski; publikacje o regionie, teatrze, literaturze, mniejszościach narodowych w Polsce; sport, turystyka, nauka.
(um, rb)
Podczas gdy na scenach Międzynarodowego Festiwalu Folk Farbor trwały występy, taneczna energia i barwy Senegalu dotarły także tam, gdzie nie każdy mógł wybrać się na festiwal.