2015-07-15, Mija dzień
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie uruchomiła specjalną infolinię - 800-060-800. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami. W dalszym ciągu takie zgłoszenia można przekazywać także na numer 112.
W 2013 roku w naszym województwie zarejestrowano 7 zatruć dopalaczami, a w 2014 – 41. W 2015 roku takich zgłoszeń było już 185, w tym czternaście w pierwszej dekadzie lipca. Najmłodsza osoba z podejrzeniem zatrucia środkiem zastępczym miała 12 lat, najstarsza 33.
Od 1 lipca, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Dzięki zmienionej ustawie nowe środki, którymi odurzają się ludzie, zakwalifikowano jako narkotyki. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie i wytwarzanie takich specyfików jest karalne.
Więcej na:
Dariusz Wieczorek
rzecznik prasowy
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wielkopolskim
Czy w Gorzowie jest szansa na wprowadzenie systemu identyfikacji koszy na śmieci? O taką możliwość zapytały prezydenta radne w trosce o czystość i estetykę miasta.