2015-07-22, Mija dzień
Gorzowskie PWiK zajęło wysokie 12 miejsce wśród 90 firm w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Wodociągowych organizowanym od lat przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Miejsce w pierwszej dwudziestce najlepszych w Polsce spółek wodociągowych świadczy o dużym i pozytywnym wpływie na rozwój regionu oraz działaniach na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców.
W tym najbardziej opiniotwórczym rankingu doceniono zmierzające do grudniowego finału inwestycje realizowane w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno–ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG–6”. Warto przypomnieć, że wartość projektu zamyka się suma 221 663 215 zł, co sprawia, że jest to największa tego typu inwestycja w dziejach miasta. Dzięki niej diametralnie zmienia się jakość życia mieszkańców Celowego Związku Gmin MG-6. Niemal wszędzie dociera sieć kanalizacyjna i woda o doskonałych parametrach, a ścieki mają szansę wróć do natury mocno oczyszczone.
W trakcie badań zmierzających do ustalenia liderów rankingu brano pod uwagę nie tylko procentowy wskaźnik skanalizowania aglomeracji. Równie ważne były działania edukacyjne prowadzone wśród mieszkańców i działania promocyjne w zakresie jakości wody i posiadana infrastruktura badawcza oraz nakłady inwestycyjne finansowane z Unii Europejskiej. W przypadku realizowanych przez gorzowskie PWiK inwestycji wartość dofinansowania ze środków unijnych wynosi 113 227 413 zł.
W ramach projektu w Gorzowie zbudowano i zmodernizowano 53,4 km sieci kanalizacji sanitarnej i wybudowano 14 przepompowni oraz 26,2 km sieci wodociągowej. W gminie Bogdaniec 25, 5 km sieci kanalizacyjnej i 9 przepompowni. Gmina Deszczno wzbogaciła się o 38, 1 km sieci kanalizacyjnej i aż 39 przepompowni oraz 4,3 km sieci wodociągowej. W gminie Kłodawa powstało 17,74 km sieci kanalizacyjnej , 15 przepompowni i 5,7 km sieci wodociągowej, a w gminie Santok końca dobiegają prace nad budową 30,8 km sieci kanalizacji sanitarnej z 12 przepompowniami oraz budowa 4,6 km sieci wodociągowej i wymiana 12, 3 km istniejącej sieci. Gmina Lubiszyn uzyskała 19,1 km sieci wodociągowej.
Przeprowadzono również rozbudowę i modernizację gorzowskiej oczyszczalni ścieków i zmodernizowano jej kolektory dopływowe i odpływowe. Zmodernizowano przepompownie ścieków ,,Piaski’’ i ,,Kasprzaka’’ oraz stacje uzdatniania wody: Centralny, Kłodawa i Siedlice. Według systematycznie prowadzonych badań woda rozprowadzana sieciami PWiK ma parametry często przewyższające niektóre wody sprzedawane w sklepach jako stołowe lub mineralne. Można to sprawdzać na stronie przedsiębiorstwa.
Zakończenie inwestycji i osiągnięcie efektu ekologicznego zaplanowano na ostatni dzień grudnia bieżącego roku. Przewiduje się, że z możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej skorzysta 13.729 osób, a do wodociągowej 1020.
Polska Agencja Przedsiębiorczości wysoko oceniła działania PWiK i w rankingu gorzowska spółka wyprzedziła firmy ze znacznie większych i bogatszych ośrodków. Pełne wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Wodociągowych ,,Wodociągi Polskie’’ opublikowane są na łamach Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Biznes Plus w Gazecie Wyborczej.
Ryszard Romanowski
Czy w Gorzowie jest szansa na wprowadzenie systemu identyfikacji koszy na śmieci? O taką możliwość zapytały prezydenta radne w trosce o czystość i estetykę miasta.