2015-08-09, Mija dzień
Już tylko dni dzielą nas od jubileuszowego Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym koło Drezdenka. Tam bowiem, na najbliższym Gorzowa lądowisku, zobaczymy po raz 25. wiele ciekawych statków powietrznych i będziemy mogli bawić się na pikniku w lotniczej atmosferze.
Trudno jeszcze precyzyjnie powiedzieć jakie statki powietrzne pojawią się w Trzebiczu. Na to jest jeszcze zbyt wcześnie, a technika ma swoje prawa. Na pewno zobaczymy niezłomnego Uwe Zimmermanna i jego wstrzymujące oddech akrobacje samolotem Extra 200. Niemiecki zupełnie spolonizowany pilot jest ozdobą większości polskich pokazów lotniczych. W Trzebiczu będzie można spróbować dostać się na pokład jego samolotu i uczestniczyć w podniebnych ewolucjach. Osoby, które nie marzą o wykonywaniu akrobacyjnych figur z prędkościami w granicach 400 km/h, będą za to mogły oglądać z góry okolice Drezdenka i Puszczę Nadnotecką z pokładów Cesny, Morana i innych udostępnionych do wycieczkowych lotów statków powietrznych. Być może pojawi się Helikopter Robinson niesamowitej ekipy, która sama wybrała nazwę Pyrlandia Boogie.
Oto wstępny program imprezy:
Piątek 21 sierpnia
Piknik rozpocznie się już o godzinie 15.00. Organizatorzy będą oczekiwać na przyloty uczestników, a ze sceny popłunie muzyka, zapełnią się stoiska handlowe i będzie można oglądać pokazy Beat Boxu. Gdzieś około 16.00 mikrofon znajdzie się w dłoni niezmordowanego DJ Ucho, który odda go z żalem dopiero w niedzielę. Oficjalne otwarcie zawodów lotniczych przewidziano na godz. 18.00 Wcześniej będzie można podziwiać na niebie Extra 200 i Uwe Zimmermanna. Każdy będzie mógł również uczestniczyć w lotach widokowych.
Gdy zacznie zapadać zmrok w ryku lotniczych silników odbędzie się konkurs Karaoke, po którym wystąpi zespół Cliver. Gdy muzycy dadzą już wszystko z siebie, rozpocznie się dyskoteka, która przewidziana jest do godz. 1.00. W końcu nazajutrz trwać będzie walka pilotów o każdy metr wysokości i centymetr na ziemi.
Sobota 22 sierpnia
W sobotę już o godzinie 9.00 zbudzi się Radio Eska Summer City, a wraz z radiem piloci. Wystartują do konkurencji lotniczych, które trwać będą do godziny 18.00. Będzie ich wiele i będzie co podziwiać.
Będzie więc co oglądać (pokazy maszyn i lotnicze akrobacje, posłuchać (dużo muzyki), popatrzeć i kupić (stoiska handlowe). Będą także pokazy ratownictwa medycznego, powietrzne występy Uwe Zimmermanna. Do tego wielu zaciekawią stoiska edukacyjne. Te ostatnie będą szczególnie ciekawe dla osób w każdym wieku. PGNiG pokaże na czym polega dostarczanie energii i wyjaśni wszelkie wątpliwości narastające wokół wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Tradycyjna już ekspozycja Nadleśnictwa Karwin znowu pochłonie masę czasu każdego, kto do niej wejdzie.
W tym czasie DJ Ucho zapowiadać będzie występy orkiestry dętej i słynnych drezdeneckich majoretek, czyli dziewcząt z buławami. Pojawią się też zawodnicy Best Box.
Rozdanie lotniczych pucharów przewidziano na godz. 19. 00. Później wystąpi Mateusz Mijal, a po kończącej jego koncert zabawie tanecznej rozbłysnął ognie sztuczne.
Niedziela 23 sierpnia
Rano będziemy myśleć czy już skończył się jubileuszowy piknik, czy jesteśmy w jego trakcie. Dźwięk lotniczych silników upewni nas, że jeszcze trwa. Zobaczymy latające statki powietrzne, plac zabaw pełen dzieci i działające stoiska handlowe. Będziemy mogli jeszcze odbyć loty widokowe i poumawiać się na kolejny, 26 Piknik Lotniczy w Trzebiczu Nowym 2016.
Więcej szczegółów bogatego programu jubileuszowego Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym podamy na kilka dni przed imprezą.
Ryszard Romanowski
W sobotę, 26 kwietnia, w godz. 11.00-12.00 przez Miasto przejedzie Balonowa Masa Rowerowa.