2015-09-08, Mija dzień
Osiem starych liczników gazowych znajdzie się na stałej wystawie w krakowskim muzeum pokazującej, jak polepszało się życie krakusów wraz z postępem techniki. Gazomierze przekazał Wawrzyniec Zieliński.
- To były liczniki z czasów jeszcze sprzed I wojny, a część prawdopodobnie z okresu międzywojnia – mówi Wawrzyniec Zieliński, znany gorzowski kolekcjoner. Gazomierze pochodziły z jego kolekcji zabytków techniki, jaką gromadzi od lat.
Znajdą się na stałej ekspozycji
Osiem podarowanych przez kolekcjonera gazomierzy znajdzie się na stałej ekspozycji Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Świętego Wawrzyńca na krakowskim Kazimierzu. Wzbogacą one wystawę zatytułowaną „Inżynieryjny portret miasta”, której celem jest prezentacja i popularyzacja wiedzy o inżynierii miejskiej, czyli obszarze technicznej działalności człowieka, który pozostaje zazwyczaj poza zasięgiem wzroku użytkowników miejskiej infrastruktury. Na wystawie będzie można zobaczyć jak wyglądało zaopatrzenie Krakowa w wodę, kanalizacją, gaz, jak powstawała i działała komunikacja miejska. – Gazomierze, które podarował nam pan Wawrzyniec Zieliński, zostały poddane konserwacji i zostaną wyeksponowane na wystawie – mówi kurator wystawy Monika Widzicka, na co dzień adiunkt w muzeum. Ekspozycja zostanie otwarta w połowie września.
Od śmietnika do muzeum
Gazomierze Wawrzyniec Zieliński znalazł w latach 90. XX wieku na składowisku złomu przy Gazowni Miejskiej. – Ponieważ interesuje mnie technika, postanowiłem je wziąć. Zapytałem o zgodę kierownika gazowni Bogdana Błaszczyka, i nie było żadnego sprzeciwu. Przeleżały u mnie trochę. Ale na studiach z archeologii przemysłowej na Politechnice Wrocławskiej poznałem Iwo Wachowicza z krakowskiego muzeum i trochę mu o różnych rzeczach ze swojej kolekcji opowiedziałem. Mocno zainteresował się właśnie gazomierzami – opowiada Wawrzyniec Zieliński.
Krakowscy muzealnicy na tyle mocno się zainteresowali zbiorem zabytków techniki Zielińskiego, że w czerwcu przyjechali do Gorzowa.
Z miasta wyjechali nie tylko z licznikami, ale także z monografią Roberta Piotrowskiego „150 lat gazowni w Gorzowie”, dziś białym krukiem, który obecnie jest dostępny jedynie w bibliotekach.
Krakowska ekspozycja będzie ekspozycją stałą, tak więc planując wyjazd do starej stolicy Polski, warto w wycieczkowy rozkład jazdy wpisać sobie i odwiedziny w Muzeum Inżynierii Miasta.
Renata Ochwat
Fot. Materiały prasowe Muzeum Inżynierii Miasta
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 21 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy Dywizjonu 303. Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony.