2015-10-02, Mija dzień
Znany jest już projekt regulaminu Gorzowskiego Budżetu Obywatelskiego, na bazie którego dzielone będą środki. Regulamin musi jeszcze zostać poddany konsultacjom społecznym i po jego zatwierdzeniu będzie obowiązywał już w przyszłym roku.
Z przygotowanego projektu możemy dowiedzieć się, że wysokość budżetu obywatelskiego ma stanowić jeden procent od wykonanych dochodów własnych miasta, co przy dzisiejszych dochodach jest to kwota w granicach 2,7 mln złotych. Z tych środków może być finansowany projekt należący do zadań własnych miasta, mający charakter twardy lub miękki. Pod tym pierwszym pojęciem należy rozumieć propozycje inwestycyjne dotyczące remontów, modernizacji, adaptacji, budowy nowych obiektów lub zakupu wyposażenia. Pod pojęciem zadań miękkich wymieniono projekty nieinwestycyjne, wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym z wyłączeniem bieżącej administracyjnej działalności podmiotów. Co ważne, każde zadanie musi być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców.
- Oznacza to, że przykładowo boisko wybudowane ze środków budżetu obywatelskiego na terenie szkoły musi być dostępne przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu dla wszystkich mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent Gorzowa Jacek Szymankiewicz.
W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie musi być ono zlokalizowane na nieruchomości stanowiącej własność miasta. W ramach procedury Gorzowskiego Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane m.in. takie zadania, które stoją w sprzeczności z obowiązującymi planami, programami i strategiami, w tym szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
W projekcie regulaminu utrzymano wprowadzony w tym roku podział miasta na osiem rejonów. Ogólna suma środków przeznaczonych na realizację zadań zostaje podzielona w ten sposób, że 20 procent ma być przeznaczana na projekty ogólnomiejskie (z czego 10 procent na miękkie), 60 procent na zadania w rejonach i pozostałe 20 procent na zadania oświatowe.
Regulamin zawiera ponadto szczegółowe zasady zgłaszania projektów zadań, ich weryfikacji oraz głosowania i obliczania wyników. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Gorzowa, który ukończył 13 lat. Sama realizacja zadań następuje po uchwaleniu budżetu przez radę miasta, a odpowiedzialność inwestycyjną przejmują właściwe komórki organizacyjne urzędu miasta oraz miejskie jednostki organizacyjne.
RB
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 21 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy Dywizjonu 303. Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony.