2015-10-22, Mija dzień
Gorzowianie wybrali już projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Najbardziej aktywnymi byli mieszkańcy Staszica, najmniej głosów oddali mieszkańcy Manhattanu. W sumie zrealizowanych zostanie przynajmniej dziewięć projektów.
- Chętni od 13. roku życia mieli możliwość głosowania w formie tradycyjnej za pomocą formularzy oraz elektronicznie przez Internet. Wartość projektu nie mogła przekroczyć 250 tysięcy złotych – przypomina Anna Bonus-Mackiewicz, dyrektor Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji.
Głosowanie trwało od 21 września do 5 października br. Mieszkańcy mogli wybrać jedno zadanie spośród 104 zakwalifikowanych projektów. W sumie oddano 23.676 głosów, w tym drogą tradycyjną 17.794 i elektroniczną 5.882. Nie wszystkie były ważne. Komisja odrzuciła 1839 głosów. Najstarszy mieszkaniec, który oddał swój głos ma 101 lat. Zagłosowały też dwie osoby w wieku 99, przy czym jedna z nich zrobiła to przez Internet. Spośród osób w wieku 75+ głos oddało 953 mieszkańców. Najbardziej aktywni byli 35-39-latkowie, głosowali zarówno papierowo (13,59%) jak i elektronicznie (11,07%). Osoby w wieku 13 lat oddały 243 głosy, poniżej 18 lat głosowało 1627 osób.
W sumie wybrano na razie dziewięć projektów - osiem zwycięskich w poszczególnych rejonach oraz pierwszy z listy ogólnej, który miał najwyższe poparcie. Ogółem przewidywana wartość wszystkich tych propozycji to 1.834.460 złotych. Jak zapewnia dyrektor Bonus-Mackiewicz nie musi to być ostateczna lista.
- Kolejna inwestycja z listy przekracza kwotę, która pozostała do rozdysponowana i prawdopodobnie spotkamy się z autorem projektu, z którym zastanowimy się czy można zrealizować inwestycję za mniejsze pieniądze. Nie wykluczamy również, że po przetargach pozostanie do dyspozycji więcej pieniędzy, ale może się zdarzyć odwrotna sytuacja i wtedy braki uzupełnimy z nadwyżki – tłumaczy i mówi, że chodzi o projekt „Street Workout Park na szóstkę z plusem” na terenie: Zespołu Szkół nr 13, Gimnazjum nr 9, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespołu Szkół Sportowych, Zespołu Szkół nr 12.
- Cieszę się, że budżet obywatelski tak fajnie się rozkręca, uważam że opanowaliśmy także sposób głosowania, bo dzięki dobrej weryfikacji nikt nie mógł oddać więcej niż jednego głosu. Głosowali zarówno 13-latkowie, jak i osoby w okolicach stu lat co pokazuje żywotne zainteresowanie mieszkańców sprawami ich dotyczącymi – skomentował prezydent Jacek Wójcicki.
Przewodniczący rady miasta Robert Surowiec zwrócił uwagę, że jeszcze niedawno radni zastanawiali się nad budową choćby jednego placu zabaw rocznie, teraz dzięki budżetowi obywatelskiemu tych placów powstaje sporo.
- Mamy duże zaniedbania w tym obszarze, ale w tym momencie szybko je nadrobimy dzięki aktywności mieszkańców, co wyraźnie chciałbym podkreślić. Cieszę się równie z działań prowadzonych przez Szkołę Podstawową nr 12, którą niedawno chciano zamykać a dzisiaj jest to potentat w wykorzystywaniu środków z budżetu obywatelskiego. Świadczy o tym, że placówka ta potrafiła skupić wokół siebie mieszkańców, bo przecież inwestycje te służą całemu środowisku, nie tylko uczniom – podkreślił.
W przyszłym miesiącu rozpoczną się konsultacje społecznej dotyczące projektu nowego regulaminu Gorzowskiego Budżetu Obywatelskiego (więcej pisaliśmy na stronie: http://www.echogorzowa.pl/news/1/mija-dzien/2015-10-02/bedzie-mozna-wnosic-uwagi-do-regulaminu-gbo-12639.html).
Rejon nr 1 Zawarcie
Wielopokoleniowa strefa rekreacji przy ul. Śląskiej 8a-12a, 8-12
Autor projektu: Urszula Niemirowska
Liczba głosów: 947
Koszt zadania: 220 000 zł
Projekt obejmuje: modernizacje chodników, ulepszenie placu zabaw, wykonanie skwerów zieleni i oświetlenia, lekkie zadaszenie pod miejsce spotkań sąsiedzkich, urządzenia gimnastyczne dla dorosłych.
Rejon nr 2 Zakanale
Wybudowanie placu zabaw ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną na terenie Szkoły Podstawowej nr 4, ul. Kobylogórska 110
Autor projektu: Marcin Nowak
Liczba głosów: 1476
Koszt zadania: 245 020 zł
Elementy ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej: trawnik z nawodnieniem automatycznym, kącik dydaktyczny o wymiarach 6m x 5m zadaszony wiatą drewnianą z trzema ławko-stołami, tablica informacyjna z nazwą ogródka, nasadzenia - ok. 230 gatunków drzew, krzewów, bylin, traw, warzyw i ziół opatrzonych specjalnymi tabliczkami z nazwą rodzajową i gatunkową, nawozy ogrodnicze, drobne narzędzia ogrodnicze do wykonywania prac pielęgnacyjnych, kompostownik w celu składowania odpadów organicznych, domek dla owadów, mikroskop, atlasy, klucze do rozpoznawania roślin, stacja meteorologiczna, sześć plansz z botaniki i zoologii. Teren zostanie odgrodzony od sąsiedniego parkingu.
Rejon nr 3 Śródmieście/Centrum
Budowa placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 17, ul. Warszawska 12
Autor projektu: Joanna Kędzior
Liczba głosów: 1117
Koszt zadania: 198 190 zł
Projekt obejmuje instalację następujących urządzeń: 3 bujaki na sprężynie, huśtawka dwustanowiskowa, huśtawka ważka, czworokąt wielofunkcyjny, zestaw ze ślizgawką, domek, ławka. Plac zabaw zostanie ogrodzony.
Rejon nr 4 Piaski
Budowa mini kompleksu lekkoatletycznego przy boisku Zespołu Szkół Budowlanych, ul. Okrzei 42
Autor projektu: Tadeusz Najdora
Liczba głosów 1304
Szacunkowy koszt: 210 390 zł
Boisko zostanie wykonane z tartanu. Elementy boiska: bieżnia czterotorowa do biegu na 100 m oraz skocznia do skoku w dal i trójskoku (długość rozbiegu ok. 35 m wraz z krańcem zeskoczni – piaskownica, szer. toru 1,22 m),
Rejon 5 Staszica
Budowa bieżni i skoczni w dal przy Szkole Podstawowej nr 15, ul. Kotsisa 1
Autor projektu: Regina Wójcik
Koszt zadania: 139 630 zł
Projekt przewiduje budowę bieżni czterotorowej prostej o dł. 60 metrów wraz ze skocznią w dal. 380 m2. Boisko z nawierzchni poliuretanowej z polem startu o dł. 2 m i strefą zatrzymania dł. 15 m. Piaskownica do skoku w dal dł 8m. Szerokość toru 1,22 m.
Budowa placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 10, ul. Lelewela 1
Autor projektu: Beata Gzela
Liczba głosów: 1062
Szacunkowy koszt: 138 440 zł
Utworzenie ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci w wieku od 3 – 12 lat, odnowienie istniejącego sprzętu oraz doposażenie w zjeżdżalnie, tunele, huśtawki, labirynty. Utworzenie mini boiska i ścianki do koszykówki. Montaż ławeczek i zazielenienie placu.
Rejon 6 Wieprzyce/Osiedle Słoneczne
Ogródek dydaktyczny "Świat wokół nas" przy Szkole Podstawowej nr 12
Autor projektu: Lucyna Kandel-Feliczak
Liczba głosów: 447
Szacunkowy koszt: 232 790 zł
Projekt polega na stworzeniu w miejscu boiska asfaltowego ogródka dydaktycznego,
w którym dzieci będą mogły bliżej poznać świat przyrody. Ogródek będzie zawierać ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi ( m.in. opis mieszkańców lasów, łąki, parków, ptaków, itp.), różne budki dla ptaków, altankę lub wiatę z siedzeniami, stację meteorologiczną. Teren ma być zagospodarowany licznymi gatunkami drzew, krzewów i roślin, stąd konieczność wykonania nawodnienia.
Rejon 7 Manhatan
Miejsca parkingowe przy ul. Obrońców Pokoju
Autor projektu: Andrzej Boruch
Liczba głosów: 166
Szacunkowy koszt: 250 000 zł
W planach projektowych jest powstanie około 100 całkiem nowych miejsc parkingowych.
Rejon nr 8 Górczyn
Ekran akustyczny przy ul. Wyszyńskiego
Autor projektu: Janusz Maksymowicz
Liczba głosów: 1208
Szacunkowy koszt: 200 000 zł
Projekt polega na postawieniu ekranu akustycznego ze względu na wielokrotnie przekroczenie normy decybeli, z powodu ciągłego ruchu pojazdów przemieszczających się ulicą Wyszyńskiego w godzinach 6:30 - 22:30.
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 21.05.2025 r. od godz. 8:00 do godz. 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy Dywizjonu 303. Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony.